"Wyjaśnienia będą dotyczyły tego, jak ta uroczystość będzie obsługiwana przez telewizję, jakie będą relacje, w jakim czasie itd." - wyjaśnia Kołodziejski. Szef KRRiT zaznaczył, że z dotychczasowych informacji, które otrzymał z TVP, wynika, iż telewizja publiczna odmówiła bezpośredniej transmisji. "Natomiast nie było mowy o tym, że nie będzie retransmisji" - zaznaczył. Dodał, że Polsat, który zdecydował się na relację "też nie będzie relacjonował koncertu na żywo, tylko retransmitował i to nie w prime time".

Reklama

Rzeczniczka TVP Aneta Wrona powiedziała, że koncert nie będzie transmitowany w telewizji publicznej z kilku powodów. "Po pierwsze kiedy Instytut Lecha Wałęsy proponował nam tę transmisję, mieliśmy tego dnia zaplanowaną inną relację - z wręczenia Nagrody Mediów publicznych Cogito, które zostało potem przeniesione na inny termin" - powiedziała rzeczniczka. "Organizatorzy nie byli natomiast zainteresowani innym sposobem relacji niż bezpośrednia transmisja" - podkreśliła.

Wrona zaznaczyła, że TVP Info na bieżąco relacjonowała pierwszą część uroczystości - na Zamku Królewskim w Warszawie. "Nie wiem natomiast, czy pokażemy wieczorną galę, bo organizatorzy nie chcą wpuścić naszych kamer" - powiedziała. Wrona podkreśliła też, że w rozmowach z organizatorami koncertu nigdy nie padł argument, że jego transmisja nie wpisuje się w misję TVP. Jak dodała rzeczniczka, instytut zaproponował TVP obsługę medialną drugiej części obchodów rocznicy Nobla dla Wałęsy, która odbędzie się w grudniu w Gdańsku.

"Myśmy się na to zgodzili, ale do tej pory nie mamy odpowiedzi ze strony Instytutu" - powiedziała Aneta Wrona.