Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w swej kancelarii: odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powołał na to stanowisko Jakuba Kumocha; Bogna Janke została sekretarzem stanu w KPRP, będzie odpowiedzialna za dialog społeczny.

Reklama

W mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta udostępniono krótkie nagrania-wizytówki nowo powołanych ministrów.

Do przedwczoraj byłem ambasadorem w Turcji, a wcześniej w Szwajcarii i Liechtensteinie. Dzisiaj prezydent RP powierzył mi obowiązki sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej (...). Po dziewięciu latach wracam do Polski i jest to dla mnie olbrzymi zaszczyt, że mogę dołożyć swoje okrążenie w tej wielkiej sztafecie budowania pozycji międzynarodowej Polski - powiedział Kumoch.

Wskazywał, że każde państwo, każdego dnia walczy o to, by było jak najsilniejsze, jak najbardziej poważane, a jego interesy były w jak najlepszym stopniu chronione. - Polska jest jednym z tych państw. Polska walczy o swoją pozycję, jak każde inne państwo na świecie. Jeżeli ja mogę w jakikolwiek sposób tę walkę wesprzeć, to będzie to dla mnie ukoronowanie całej mojej dotychczasowej kariery dyplomatycznej - oświadczył nowy szef BPM.

Bogna Janke

Bogna Janke - sekretarz stanu w KPRP, która będzie pełniła merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji - mówiła, że do tej pory była dziennikarką, a przez ostatnie lata prowadziła portal, którego główną cechą był dialog. - Do dyskusji na blogach zapraszałam osoby o różnych poglądach i różnej wrażliwości - dodała.

Jesteśmy dziś w Polsce bardzo podzieleni. Z tego powodu trudno nam się ze sobą rozmawia. A przecież dialog to istota demokracji. Nawet wtedy, gdy mamy zupełnie inne spojrzenie na daną sprawę, przez rozmowę możemy znaleźć punkty wspólne, wypracować kompromis i zrobić krok naprzód - mówiła.

Zapewniła, że Pałac Prezydencki jest otwarty na spotkania. - Pan prezydent Andrzej Duda obiecał to w swoich kampaniach wyborczych i teraz chce ten element jeszcze wzmocnić. Zaproponował mi, abym w jego imieniu zaprosiła państwa do rozmowy - oświadczyła Janke.

Minister wskazywała, że w Pałacu Prezydenckim znajduje się okrągły stół, przy którym rozmowy ponad 30 lat temu pozwoliły obalić komunizm. - Rozmowa jest potrzebna. Porozmawiajmy więc o ważnych sprawach - ważnych dla naszego państwa, jak i tych codziennych, ważnych dla nas. Porozmawiajmy o tym, jaką Polskę chcielibyśmy mieć za 10, 20, 30 lat. Zapraszam państwa do rozmowy - powiedziała Janke.

Jakub Kumoch

Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.