CBOS podsumował, że zarejestrowane w październiku opinie o działalności parlamentu i prezydenta są względnie stabilne.
"Nieznaczny spadek zadowolenia z pracy izby niższej parlamentu sprawił, że jej obecne notowania sytuują się wśród najsłabszych w tym roku (wraz ze styczniowymi i lutowymi). Oceny działalności Senatu i prezydentury Andrzeja Dudy są niemal takie same jak w ubiegłym miesiącu – w pierwszym przypadku na ogół negatywne, a w drugim rozłożone po równo" - podaje CBOS.
Zgodnie z badaniem, w październiku dobrze działalność Sejmu ocenia 22 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu do września); negatywnie - 61 proc. (spadek o 1 pkt. proc.). Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 17 proc. ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc.).
O Senacie pozytywnie wypowiedziało się 29 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); źle - 49 proc. (spadek o 1 pkt proc.). 22 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie (wzrost o 2 pkt proc.).
Polacy podzieleni ws. pracy prezydenta
W październiku dobrze działalność prezydenta Andrzeja Dudy oceniło 46 proc. badanych (bez zmian); źle - 45 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Problem z oceną pracy prezydenta ma 9 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: 1) wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 2) wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, 3) samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 października 2022 r. na próbie liczącej 1041 osób (w tym: 58,3 proc. metodą CAPI, 26,1 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI.
autor: Karol Kostrzewa