W sondażu CBOS zapytano Polaków o opinie na temat działalności najważniejszych instytucji w państwie. W porównaniu do pomiaru z drugiej połowy sierpnia obecne notowania obu izb parlamentu pozostają względnie stabilne.

Reklama

Zgodnie z badaniem, we wrześniu dobrze działalność Sejmu ocenia 25 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu do sierpnia); negatywnie - 62 proc. (bez zmian). Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 13 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). O Senacie pozytywnie wypowiedziało się 30 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); źle - 50 proc. (spadek o 1 pkt proc.). 20 proc. ankietowanych nie ma zdanie w tej sprawie (wzrost o 4 pkt proc.).

We wrześniu dobrze działalność prezydenta Andrzeja Dudy oceniło 46 proc. badanych (bez zmian); źle - 44 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Problem z oceną pracy prezydenta ma 10 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.).

Reklama

CBOS zapytał również o ocenę działalności władz samorządowych, ostatnie takie badanie przeprowadził w marcu br. We wrześniu pozytywnie o pracy samorządowców wypowiedziało się 69 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do marca). Przeciwnego zdania było 24 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). W badaniu pominięto odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Po pół roku CBOS również poprosił o ponowną ocenę pracy Trybunału Konstytucyjnego. Pozytywnie o działalności TK we wrześniu wypowiedziało się 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z badaniem z marca); negatywnie działalność Trybunału ocenia 45 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). Odpowiedz "trudno powiedzieć" wybrało 32 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).

Również po upływie sześciu miesięcy ankietowani zostali poproszeni o ponowne wypowiedzenie się na temat działalności sądów i prokuratury. Sądy dobrze oceniło 26 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc. w stosunku do marca); źle - 49 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Pozytywnie o pracy prokuratury wypowiedziało się 27 proc. badanych (bez zmian); negatywnie 37 proc. (spadek o 2 pkt proc.). W badaniu pominięto odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Reklama

W badaniu ankietowani, również po pół roku, ponownie ocenili działalność wojska. Pozytywne zdanie na ten temat ma 73 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); negatywne - 6 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 21 proc. ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: 1) wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 2) wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, 3) samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 15 września 2022 r. na próbie liczącej 1119 osób (w tym: 58,0 proc. metodą CAPI, 25,3 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Karol Kostrzewa