W poniedziałek w Sopocie w trakcie uroczystego otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego wziął udział były wicekanclerz i minister spraw zewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Joschka Fischer, który jest honorowym Przewodniczącym Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego.

Reklama

"Jesteśmy w centrum wydarzeń"

W trakcie wystąpienia przypomniał, że w Ukrainie trwa wojna, która - jak zaznaczył - "zmieni cały nasz kontynent". Jesteśmy w tej chwili w centrum wydarzeń i Europie potrzebne są takie inicjatywy jak Europejski Kongres Finansowy, który jest organizowany w Polsce, ponieważ przekonujemy się, że wojna w Ukrainie, która musi się zakończyć, w sposób drastyczny zmienia cały krajobraz, a nawet sektor finansowy, który jest pod wpływem tych wydarzeń - stwierdził b. wicekanclerz Niemiec.

Reklama

Jego zdaniem, nie do przecenienia jest głos sektora finansowego nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, który jest prowadzony w trakcie sopockiego Kongresu. Nowe państwa członkowskie zyskują coraz większą wagę, więc wysłuchanie ich głosu, w związku ze zmianami, które zostały wywołane w Ukrainie będzie definiować przyszłość Europy - ocenił.

Nowa Unia Europejska

Stwierdził, że Europa przejdzie przez okres gwałtownych zmian. Unia Europejska już nie będzie taka jak kiedyś. Obiecaliśmy członkostwo Ukrainie, obiecaliśmy również członkostwo w Unii Europejskiej Gruzji i Mołdawii. Musimy trzymać się tych zobowiązań, ale to wymaga transformacji Unii Europejskiej w przyszłości. Inaczej sytuacja będzie skomplikowana" - zaznaczył Fischer.

Nowa Unia Europejska z silniejszym wpływem geopolitycznym i z silniejszymi interesami geopolitycznymi musi polegać na głosie nowych państw członkowskich, dlatego ten Kongres jest bardzo ważny - mówił. Dodał, że Komisji i państwom członkowskim UE minionej zimy udało się uniknąć dużego kryzysu energetycznego. Musimy iść w tym kierunku i szukać alternatyw. Jak je finansować? To jest olbrzymie wyzwanie - stwierdził.

Kim byśmy byli bez Unii Europejskiej, w chwili kiedy Putin oszalał i zaatakował Ukrainę. Potrzebna jest nam współpraca, wspólny projekt Europa - mówił i podkreślił, że ma nadzieję, że w nadchodzących latach głos tego Kongresu będzie jeszcze silniej słyszalny w Brukseli i w starych państwa UE.

Poza Fischerem sopocki Kongres otworzyli przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego Jan Krzysztof Bielecki oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Europejski Kongres Finansowy

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Jak podają organizatorzy, Kongres oferuje platformę debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.

Uczestnikami EKF są prezesi wiodących instytucji finansowych, polscy i zagraniczni politycy kształtujący politykę gospodarczą, uznani makroekonomiści i menedżerowie najwyższych szczebli z sektorów bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, konsultingowego i prawnego, innowacji i IT, a także eksperci ze środowisk naukowych.

EKF powstał w 2010 r. w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy, by szukać rozwiązań problemów sektora bankowego i publicznego.

Hasłem przewodnim tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego jest wiarygodność w czasach kryzysu zaufania. Podczas trzech dni Kongresu w debatach i wystąpieniach zostaną poruszone tematy dotyczące m.in.: nowego porządku na świecie, w Europie i w Polsce, nowy ład w sektorze finansowym oraz nowe technologie w finansach.

autor: Piotr Mirowicz