Marine Le Pen postrzegana jako autorytarna

Na cztery lata przed wyborami prezydenckimi w 2027 r. wizerunek Marine Le Pen, przewodniczącej grupy parlamentarnej Zjednoczenia Narodowego (RN) w parlamencie, stale się poprawia. Prawie co druga ankietowana osoba uważa, że potrafi ona „zjednoczyć Francuzów” (47 proc.) i „posiada cechy niezbędne do bycia prezydentem” (48 proc.).

Reklama

Wprawdzie 71 proc. Francuzów nadal uważa Le Pen za „autorytarną”, a 51 proc. twierdzi, że jest „zaniepokojona” wzrostem jej popularności, to większość respondentów uważa również, że prawicowa posłanka jest „odważna” (67 proc.), „dynamiczna” (66 proc.) i „naprawdę chce coś zmienić” (61 proc).

„Wizerunek Marine Le Pen poprawia się w większości kategorii społeczeństwa, a szczególnie wśród emerytów” – podkreśla Elabe.

32 proc. respondentów uważa, że Le Pen poradziłaby sobie w Pałacu Elizejskim lepiej niż Emmanuel Macron. Opinia ta wzmacnia się głównie wśród emerytów, którzy z trudem wiążą koniec z końcem – zauważa Elabe.

Reklama

Jednak ankietowani Francuzi ufają Le Pen głównie w kwestiach bezpieczeństwa (58 proc.) i imigracji (55 proc.). We wszystkich pozostałych badanych obszarach większość respondentów nie ufa jej; w kwestiach edukacji (51 proc.), zdrowia (53 proc.), siły nabywczej (54 proc.), środowiska i ekologii (63 proc.) i zarządzania kryzysem na Ukrainie (64 proc.).

Wybór le Pen zaszkodziłby wizerunkowi Francji

Reklama

Ponadto 60 proc. Francuzów uważa, że jeśli Le Pen i jej ugrupowanie dojdą do władzy, „kraj będzie bardziej podzielony niż obecnie”.

Ponad co drugi respondent (55 proc.) uważa również, że „szkodziłoby to międzynarodowemu wizerunkowi Francji”.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1001 osób w dniach 12-13 września 2023 r.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)