Ankietowani, zostali zapytani, czy zgadzają się z tezą, że ">>Marsz miliona serc<< organizowany przez Koalicję Obywatelską 1 października w Warszawie może zmienić wyniki wyborów". Polacy są w tej sprawie podzieleni, ale większość uważają, że marsz nie wpłynie na wyniki głosowania.

Reklama

Marsz Miliona Serc zmieni wynik wyborów?

Z tezą postawioną w ankiecie "zdecydowanie się nie zgadza" 22,5 proc. pytanych. "Raczej się nie zgadza 22,9 proc. Przeciwnego zdanie jest nieco mniej osób. Ze stwierdzeniem, że marsz może zmienić wyniki wyborów "zdecydowanie się zgadza" 15,2 proc. badanych, a "raczej się zgadza" 26,5 proc. Dość sporo osób nie ma w tej sprawie zdania. To 12,9 proc. ankietowanych. IBRiS pytał o to Polaków jeszcze przed niedzielnym marszem. Ankieta została przeprowadzona między 29 a 30 września.

Osoby które uważają, że marsz może zmienić wynik wyborów, to nie są wyborcy PiS. Tylko 2 proc. zwolenników partii rządzącej "raczej zgadza" się ze zdaniem, że marsz może wpłynąć na rezultat głosowania. Odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" nie zaznaczył w tej grupie nikt. Zwolennicy opozycji aż 61 proc. ankietowanych "raczej się zgadza (34 proc.) lub "zdecydowanie się zgadza" (27 proc.) z tezą, że marsz będzie miał znaczenie w nadchodzących wyborach.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 29-30.09.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.