Wspólna konferencja prasowa liderów opozycji

We wtorek przy wejściu do Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się wspólna konferencja prasowa liderów opozycji z udziałem Donalda Tuska (Koalicja Obywatelska), Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni (Trzecia Droga) oraz Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica).

Reklama

Wspólna konferencja została zwołana tuż przed podjęciem rozmów komitetów wyborczych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Donald Tusk. Jest gotowość do pełnej współpracy

Donald Tusk, rozpoczynając konferencję prasową w Sejmie, powiedział: "Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie".

Liczę na konstruktywną współpracę z prezydentem i szybkie decyzje - mówił Tusk.

Chciałem bardzo podziękować kolegom za tę deklarację, że tworzymy większość w parlamencie - z tą informacją będę mógł ja dzisiaj, a koledzy jutro - pójść do prezydenta Andrzeja Dudy, uspokoić prezydenta i ułatwić mu zadanie, jeśli chodzi o kolejne kroki konstytucyjne - mówił szef PO.

Reklama

Donald Tusk podziękował też przyszłym koalicjantom za ich deklarację co do powierzenia liderowi największej partii opozycyjnej misji tworzenia rządu.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Tusk na premiera

Jesteśmy zdeterminowani do wyłonienia większości - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców potwierdził kandydaturę Donalda Tuska na premiera.

"Prezydent już w pierwszym kroku może wskazać premiera spośród tej większości", która jest dziś reprezentowana na konferencji - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Będziemy zwracać się do prezydenta o jak najszybsze zwołanie Sejmu - kontynuował swoje wystąpienie lider PSL.

Szymon Hołownia o "zbrodni PiS"

Największą zbrodnią Prawa i Sprawiedliwości, abstrahując od przestępstw i nadużyć, jest to, że zmarnowali 8 lat naszego życia, zamiast pchnąć nas do przodu - powiedział na konferencji szef Polski 2050. Dlatego apelujemy do prezydenta Dudy, żeby nie marnował ani sekundy naszego czasu - stwierdził Szymon Hołownia.

W dalszej części Hołownia zadeklarował, że wyborców, także PiS-u, czeka "bezpieczna zmiana".

Włodzimierz Czarzasty. "Nie będę miły dla prezydenta"

Ja nie będę miły wobec prezydenta - rozpoczął swoje wystąpienie Włodzimierz Czarzasty. Panie prezydencie, szanując instytucję i godność, jaką pan piastuje, chcę panu powiedzieć: koniec kombinowania - stwierdził lider Nowej Lewicy.

Jest większość w Sejmie. Bez względu na to, ile kto ma posłów i posłanek, to wszyscy są równi. Popieramy desygnowanie Donalda Tuska i danie mu misji tworzenia rządu - powiedział Czarzasty.