Są gotowe założenia dot. dużej ustawy medialnej. 2024 rok – to ten czas, kiedy wejdzie ona w życie. Pojawi się w pierwszej połowie tego roku – zapowiedział Zdrojewski. Polityk KO dodał, że pojawi się ona "bardziej w marcu/kwietniu, niż w czerwcu/lipcu". Gość Radia ZET zaznacza, że rządzący obawiają się, że "nie będzie specjalnej woli prezydenta", żeby się pod nią podpisać. Poseł ma jednak nadzieję, że prezydent będzie chciał o niej podyskutować.

Reklama

Likwidacja RMN

Co z ustawą dotyczącą likwidacji Rady Mediów Narodowych? – Jest gotowa – mówił Bogdan Zdrojewski. Dodał, że jest nawet w „zamrażarce” sejmowej. - Wpakowała ją tam jeszcze marszałek Witek. Projekt przegłosowany przez Senat. Dobry projekt, w którym może trzeba dokonać drobnych korekt – komentował. Były minister kultury przyznał, że część założeń z ustawy była przedmiotem dyskusji w 2023 roku. - Były dyskutowane w środowisku dziennikarskim, producentów, producentów telewizyjnych i filmowych. W założeniach jest gotowa – mówił.

Media publiczne nie zostaną zlikwidowane

Reklama

Gość Radia ZET dodał, że „pretekst, który jest w chwili obecnej, zaskakującej decyzji prezydenta jest o tyle ważny, że powoduje konieczność redukcji kosztów, konieczność redukcji zobowiązań, redukcji zatrudnienia”. Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego takie działania „muszą być podjęte, by media po okresie półrocza czy roku wyszły na prostą”. Szef komisji kultury zapewniał jednak, że media publiczne nie zostaną zlikwidowane. - Mogą być przekształcone w formule prawie każdej. Wiemy, jaki jest kontekst prawny – dodaje. Były minister podkreśla również, że „od strony dziennikarskiej, merytorycznej, kosztowej - sytuacja nakłada obowiązki na obecny rząd, by tę patologię zamknąć, ale także zracjonalizować od strony finansowej”.

TVP info zmieni nazwę

TVP info zmieni nazwę? - Wydaje mi się, że tak – odpowiadał Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem obecna nazwa kojarzy się z „wulgarną, agresywną propagandą, buduje złe skojarzenia”. - Ten brand powinien być zastąpiony bardziej neutralnym – ocenił były minister kultury, ale dodał, że to akurat nie jest jeszcze przesądzone. - Kończy się czas, w którym Bogdan Zdrojewski jako szef komisji kultury decyduje, jak będzie wyglądała TVP. Będą decydowali fachowcy, grono dziennikarskie, będą robione badania opinii publicznej – zapowiada polityk Platformy Obywatelskiej.