"Postanowienie Referendarza Sądowego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 9 stycznia 2024 roku w sprawie oddalenia wniosku o wpis zmian w spółce w zakresie zmiany składu osobowego Rady Nadzorczej TVP S.A. (obecnie w likwidacji) nie jest prawomocne. Na postanowienie przysługuje skarga. Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie 100% akcji spółki reprezentuje w imieniu Skarbu Państwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołaniu Rady Nadzorczej pozostaje w mocy, a wszelkie czynności nowej Rady są w pełni zgodne z prawem" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie MKiDN.

Reklama

"Postanowienie Referendarza Sądowego nie odnosi się do otwarcia likwidacji. Spółka TVP jest w trakcie procesu likwidacji, a czynności zarządcze wykonuje powołany przez WZA likwidator spółki TVP S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie" - dodano w komunikacie.

O oddaleniu wniosku poinformował także sędzia Sądu Najwyższego, Kamil Zaradkiewicz na swoim profilu na portalu X (dawniej Twitter).

We wtorek sąd rejestrowy w Warszawie podjął decyzję o oddaleniu wniosku. W uzasadnieniu referendarz sądowy Tomasz Kosub zaznaczył, że "uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z (...) przepisami UKRRiTV (ustawa o radiofonii i telewizji - red.), a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH (Kodeks Spółek Handlowych - red.)".

Kontrowersje w związku z mediami publicznymi

Przypomnijmy, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w grudniu 2023 roku zmienił składy rad nadzorczych i zarządy głównych polskich mediów publicznych - TVP, PAP i Polskiego Radia. Tomasz Sygut został nowym prezesem TVP. Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony PiS, partia stwierdziła bowiem, że decyzja była bezprawna.

Reklama

Równocześnie, w projekcie ustawy okołobudżetowej zaproponowano możliwość finansowania mediów publicznych z budżetu. Prezydent Duda zawetował tę ustawę stwierdzając, że "nie może być na to zgody wobec rażącego łamania konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa".

W odpowiedzi, minister Sienkiewicz zdecydował o likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP, a także regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.