Bartoszewski w RMF FM został zapytany o to, czy MSZ zajmuje się sprawą zadośćuczynienia od Niemiec za straty wojenne. - Tak, zajmujemy się tym. Jest to częścią prowadzenia planu polityki zagranicznej i będzie się tym zajmował podsekretarz stanu odpowiedzialny za Europę - odpowiedział wiceminister.

Reklama

Dopytywany, który z wiceministrów będzie się tym zajmował, Bartoszewski odparł, że "na zdrowy rozum wydaje się, że za Europę będzie odpowiedzialny Marek Prawda, który ma wyjątkowe doświadczenie, jeśli chodzi o politykę europejską".

Zadośćuczynienie za straty wojenne to kwestia czasu

Na pytanie, czy Polska dostanie zadośćuczynienie do Niemiec, wiceminister zapewnił, że tak. - Tylko to zajmie trochę czasu, ale zadośćuczynienie uzyskamy - dodał.

Podkreślił, że jest to "oficjalna polityka rządu". - Zaczynamy rozmowy w tej materii i my tych rozmów nie zaprzestaniemy - zaznaczył Bartoszewski.

- Pan wiceminister Marek Prawda prezentuje polskie interesy i będzie rozmawiał na temat reparacji, czy zadośćuczynienia, czy również odszkodowań z Niemcami i będą to robili również inni ministrowie w MSZ - dodał.

Rząd niemiecki nie planuje negocjacji

Reklama

1 września 2022 roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października 2022 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej między innymi odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia 2023 roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.