Pod koniec stycznia Sejm powołał członków komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa.

Członkami komisji zostali: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS, Magdalena Sroka z PSL-Trzeciej Drogi, Paweł Śliz z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Reklama

Komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa Sejm powołał w połowie stycznia. Nie wybrano jednak jest składu, bo Prezydium Sejmu zdecydowało, że klub PiS ma wyznaczyć nowych kandydatów do tej komisji ze względu na zastrzeżenia do już zgłoszonych: Sebastiana Kalety, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.

Kim jest Magdalena Sroka

Sroka urodziła się w Gdańsku w 1979 roku. Tam w 2003 roku ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu, a w 2006 roku studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. W 2019 roku ukończyła studia Executive Master of Business Administration. Posłanka posiada taż uprawnienia instruktora sportu.

Przez ponad 15 lat, jako ekspert w zakresie bezpieczeństwa, angażowała się zawodowo i społecznie, pracując w instytucjach administracji rządowej i samorządowej.

W 2018 roku została radną sejmiku województwa pomorskiego, a następnie wiceprzewodniczącą komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego. W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 13 października 2019 roku została wybrana posłem na Sejm RP IX kadencji uzyskując 9349 głosów poparcia.

Prywatnie jest żoną Mateusza i mamą Kuby.