Wybory samorządowe. Problemy w jednej z komisji

Problemy w jednej z komisji wyborczych w Legionowie opóźniły podanie wyników dla całego kraju - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Jak powiedział Marciniak podczas konferencji prasowej, opóźnienie w ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów samorządowych wynikało z problemów w jednej z komisji wyborczych w Legionowie. Jedna z komisji nie mogła się doliczyć wszystkich głosów i de facto dochodziło tam trzykrotnie do sporządzenia protokołów, stąd opóźnienie - wyjaśnił.

Reklama

Jak dodał, "zapowiadało się", że czas liczenia głosów będzie rekordowo krótki. Do drugiej w nocy mieliśmy zliczone 99,99 proc. głosów. Ta jedna brakująca komisja na blisko 12 tys. obwodowych komisji niweczy wysiłek prawie 100 tys. ludzi - stwierdził przewodniczący PKW. Ale i tak jest rekordowo, bo w 9 godzin od zamknięcia lokali - zauważył.

Legionowo. "Nie zgadzało się 10 kart"

Reklama

Jak wyjaśniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, problemy dotyczyły jednej z komisji w Legionowie. Przyznała, że komisja, która nie mogła się doliczyć głosów, wprowadziła ok. godz. 3 protokół do systemu. Dodała, że "teoretycznie" nie można było tego zrobić, ale "został on wprowadzony".

System jest tylko wspomagający, on pozwala na bieżąco śledzić wyniki i działania organów. Ta komisja długo liczyła, ok. godz. 3 protokół został wprowadzony, ale potem okazało się, że komisja nie wyjechała z lokalu i nie przekazała protokołu komisji miejskiej. Po zakończeniu liczenia trzeba wywiesić jedną z kopii protokołu na drzwiach lokalu wyborczego, drugą trzeba zawieźć do komisji miejskiej, nie uczynili tego - powiedziała Pietrzak. Przyznała też, że "był taki moment, że nie odbierali telefonów".

Komisja się uparła, że będzie dochodzić, co im się nie zgadza i dochodziła. W końcu to zrobili, policja pomogła i komisja miejska przywiozła protokół na sygnale do Warszawy - dodała.

Pietrzak zaznaczyła, że w komisji głosowało 950 wyborców i że "nie zgadzało się 10 kart".