Jaśkowiec zastąpi Miszalskiego w Sejmie?

Zwycięstwo Aleksandra Miszalskiego w drugiej turze wyborów samorządowych na prezydenta Krakowa oznacza zmiany w Sejmie. Polityk Platformy Obywatelskiej (PO) będzie zmuszony zrezygnować z poselskiego mandatu.

Jego miejsce zajmie kolejna osoba z listy, która uzyskała najlepszy wynik w ostatnich wyborach parlamentarnych. W tym przypadku mowa o Dominiku Jaśkowcu, krakowskim samorządowcu.

Reklama
Reklama

- Aleksander Miszalski został prezydentem i przestanie być posłem. Faktycznie w takiej konfiguracji ten mandat przypada mnie. Jeszcze nie podjąłem decyzji czy go przyjmę – powiedział Jaśkowiec w rozmowie z Interią.

Jak dodał, decyzję podejmie do piątku. - Nie chcę teraz, aby moi wyborcy (w wyborach do rady miasta – red.), którzy w tych samorządowych wyborach oddali na mnie głos, poczuli się zawiedzeni. Mam wobec nich pewne zobowiązania. Dlatego będę chciał się spotkać z Aleksandrem Miszalskim i porozmawiać z nim na ten temat. Zapytać o gwarancje realizacji postulatów, które obiecałem– podkreślił.

Kim jest Dominik Jaśkowiec?

Dominik Jaśkowiec urodził się w Krakowie w 1977 roku. Ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Pedagogicznym. W 2019 roku na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego obronił doktorat z nauk społecznych. Jest autorem książki "Dzielnice Krakowa. Ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta".

Należy do PO od 2004 roku. W wyborach samorządowych w 2002, 2006, 2011, 2014 i 2018 uzyskiwał mandat radnego. W latach 2018-2022 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta Krakowa.