W sondażu IBRIS dla Radia Zet, Polacy byli pytani, "czy sejmowa komisja śledcza powinna wzywać na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę niezależnie od jego aktualnego stanu zdrowia?".

Reklama

Pozytywnej odpowiedzi na to pytanie udzieliło 46,9 proc. spośród wszystkich ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" udzieliło 31,4 proc. ankietowanych, a 15,5 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "raczej się zgadzam".

35,4 proc. badanych jest przeciwna, by były minister zeznawał przed komisją śledczą, niezależnie od stanu zdrowia. 22 proc. wybrało odpowiedź “raczej się nie zgadzam", a 13,4 proc. “zdecydowanie się nie zgadzam”.

17,7 proc. badanych nie jest w stanie wyrazić jednoznacznej odpowiedzi, lub nie jest pewna, czy były minister powinien zostać wezwany przed komisję śledczą, niezależnie od stanu zdrowia i wybrało odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Reklama

Zbigniew Ziobro przed komisją śledczą? Polacy podzieleni [SONDAŻ]

Jak podało Radio Zet, pytanie "czy sejmowa komisja śledcza powinna wzywać na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę niezależnie od jego aktualnego stanu zdrowia?" IBRiS zadał Polakom w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Radia ZET także w drugiej połowie czerwca 2024 roku, kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi polityków o planach przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości.

W czerwcowym sondażu IBRIS odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" udzieliło wówczas 21,8 proc. ankietowanych, a 13 proc. wybrało odpowiedź "raczej się zgadzam", co w podsumowaniu dało 34,8 proc.

Przeciwników postawienia Ziobry przed komisją śledczą było wówczas więcej niż zwolenników. Odpowiedź "raczej się nie zgadzam" wybrało 23,3 proc. respondentów, a "zdecydowanie się nie zgadzam" – 30,4 proc.

Oznacza to, że ponad połowa (53,7 proc.) pytanych krytycznie oceniła wtedy pomysł, by zmagający się z ciężką chorobą Ziobro składał zeznania przed politykami. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło wówczas 11,5 proc. ankietowanych.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 27-28.09.2024 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie