We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił przed spotkaniem, że wierzy, iż pozwoli ono podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków. Po zakończeniu rozmów opozycja krytykowała rząd za brak przedstawienia konkretnych rozwiązań.

Reklama

Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca - poinformował Müller.

Jak dodał, ustawa Hoca będzie nadal będzie procedowana. - Natomiast chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania - dodał rzecznik rządu.

Reklama

Przekazał, że projekt zostanie przedstawiony w środę lub czwartek. Nie chciał jednak zdradzić jego szczegółów. - Pokazaliśmy opozycji, że może zgłosić swoje postulaty i chcemy je najpierw przeanalizować - dodał.

Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos podkreślił, że oczekiwaniem opozycji jest, by nowy projekt został zgłoszony przez rząd. - Takie, oczywiście, są deklaracje, ale pamiętajmy, że w tym wszystkim jest też kwestia czasu. Projekty rządowe mają dłuższą ścieżkę legislacyjną, stąd nie wykluczam, ale też nie przesądzam tego, że być może w porozumieniu z rządem będzie to ponownie projekt poselski - przekazał.

Posłowie Lewicy wyszli ze spotkania

Posłowie Lewicy wyszli we wtorek ze spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, dotyczącego walki z epidemią COVID-19 po około dwóch godzinach od rozpoczęcia. Wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza powiedziała dziennikarzom po wyjściu z KPRM, że podobnych spotkań było już kilka i - jak mówiła - za każdym razem powtarza się ten sam schemat.

Ostrzej spotkanie ocenił Krzysztof Gawkowski. - Spotkanie u Premiera w sprawie pandemii okazało się wielką ściemą i porażką! Zero konkretów, zero decyzyjności, pełna abdykacji w walce z #COVID19! Wstyd! - stwierdził.

Mamy opowiedzieć, jakie mamy propozycje, premier bądź marszałek (Sejmu Elżbieta) Witek, minister zdrowia, wiceminister słuchają, kiwają głowami i nic się nie dzieje. Ludzie umierają w szczycie czwartej fali (pandemii), mieliśmy 800 zgonów dziennie, w szczycie piątej fali omikronu będziemy mieli tych zgonów kilka tysięcy. My się domagamy tego, żeby rząd robił wszystko, co w jego mocy, żeby ratować zdrowie i życie obywateli - mówiła Zawisza.

To jest absurdalna sytuacja, w której my po raz kolejny jesteśmy zapraszani na spotkanie, na którym mamy rozmawiać. Od rozmawiania nie ratuje się życia, życie ratują konkretne ustawy i rozporządzenia - mówiła Zawisza.

Zadeklarowała, że Lewica jest gotowa do powrotu do rozmów i do pracy, jeżeli pojawi się konkretny projekt ustawy. - My jesteśmy gotowi do pracy 24/7, tylko niech rząd w końcu coś zrobi, niech coś w końcu przedstawi, nad czym będziemy mogli procedować - powiedziała Zawisza.

Lex Hoc

Wiceszef klubu Tomasz Trela mówił, że Lewica położyła na biurku przedstawicieli rządu projekt ustawy ws. obowiązkowych szczepień i paszportów covidowych. - Po naszej stronie (stołu) stała filiżanka do herbaty i szklanka, nie było kompletne nic - powiedział Trela.

Dodał, że obecny na spotkaniu w KPRM wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, ale boi się je wprowadzić dlatego, że mogłoby być duże niezadowolenie społeczne.

Posłowie Lewicy byli pytani, czy na spotkaniu pojawiły się jakieś konkrety w sprawie tzw. ustawy Hoca. Odpowiedzieli, że przekazano im, iż projekt będzie procedowany, ale na razie we wstępnym haromonogramie obrad Sejmu go nie ma. Dziennikarze pytali także o projekt ustawy, o którym miał mówić na spotkaniu Kaczyński.

Reklama

To ma być odpowiedzialność cywilna pracowników, którzy nie będą się chcieli testować oraz osób, które nie będą przestrzegać reżimu sanitarnego. To ma być też umożliwienie szerszego testowania obywateli i obywatelek, ale tak naprawdę nie uzyskaliśmy żadnych szczegółów dotyczących tego projektu, bo go nie ma, bo on nie istnieje - powiedziała Zawisza.

Dodała, że na prośby, by przedstawić im choćby wstępną wersję, posłowie Lewicy usłyszeli od rządzących, że będą pracować nad tym projektem po zakończeniu spotkania.

Zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że badania potwierdziły 36 995 nowych przypadków koronawirusa w Polsce oraz zmarły 252 osoby z COVID-19. Oznacza to, że od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,5 mln zakażeń i zmarło ponad 104 tys. osób z powodu Covid-19.

W sobotę, 22 stycznia, MZ poinformowało o rekordowej liczbie 40 876 nowych zakażeń.

W opublikowanej w ubiegłym tygodniu przez MZ strategii walki z COVID-19, opracowanej na piątą falę pandemii zapisano, że to, co obecnie jest priorytetem – a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą omikron, jaką jest szybszy rozwój choroby – to przede wszystkim: wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych oraz zwiększenie dostępności testów na COVID-19.

Zgodnie ze strategią wdrażane mają być rozwiązania wzmacniające opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji. Wśród priorytetów jest także zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego. Aktualne – jak podkreślono w dokumencie – pozostają m.in. zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.