Debata rozpocznie się o godz. 20 w telewizyjnej Jedynce i prawdopodobnie będzie w tym samym czasie emitowana w TVP Info. Poprowadzą ją dziennikarze: Krzysztof Ziemiec i Diana Rudnik.

Reklama

Do niedzielnej debaty TVP zaprosiła pretendentów do fotela prezydenckieg,o wspieranych przez ugrupowania, które mają reprezentację w parlamencie: Bronisława Komorowskiego (PO), Jarosława Kaczyńskiego (PiS), Grzegorza Napieralskiego (SLD) i Waldemara Pawlaka (PSL). Kandydaci, oprócz Komorowskiego, zadeklarowali swój udział w debacie.

Komorowski nie chce spotkać się w takiej formule, bo - jak mówił we wtorek - debatować wspólnie powinni albo dwaj kandydaci, mający największe szanse na wygraną w wyborach, albo wszyscy kandydaci - bo "nie wolno wyróżniać według klucza partyjnego nikogo z kandydatów".

TVP zaproponowała również dwa inne spotkania, w których dyskutować mieliby pozostali kandydaci: 8 czerwca z udziałem Kornela Morawieckiego, Bogusława Ziętka i Andrzeja Leppera oraz 10 czerwca z udziałem Marka Jurka, Andrzeja Olechowskiego i Janusza Korwin-Mikkego.

Jurek i Olechowski odmówili udziału w debacie. Obaj protestują przeciwko dzieleniu przez TVP kandydatów na popieranych przez ugrupowania parlamentarne i innych.

Sztab Olechowskiego we wtorek skierował w tej sprawie skargę do Państwowej Komisji Wyborczej. W skardze sztab Olechowskiego prosi Komisję, by wypowiedziała się, czy działania TVP są zgodne z konstytucją oraz ordynacją wyborczą, a jeśli stanowią naruszenie prawa, to czy może to "skutkować stwierdzeniem przez Sąd Najwyższy nieważności wyboru prezydenta".