Bronisław Komorowski (PO) może obecnie liczyć na głosy 42 proc. badanych; chęć głosowania na Jarosława Kaczyńskiego (PiS) deklaruje 28 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.

Reklama

W porównaniu z badaniem tego samego ośrodka z maja Komorowski stracił 8 punktów procentowych poparcia, a Kaczyński zyskał jeden punkt procentowy.

Jeśli chodzi o pozostałych kandydatów, kandydat SLD Grzegorz Napieralski plasuje się na trzecim miejscu z 10-procentowym poparciem (o 5 punktów procentowych więcej niż w maju). Janusz Korwin-Mikke (Wolność i Praworządność) może liczyć na 3 proc. głosów (o dwa punkty proc. więcej niż w maju).

Reklama

2-procentowym poparciem cieszą się kandydat niezależny Andrzej Olechowski oraz kandydat PSL Waldemar Pawlak (obaj stracili po jednym punkcie procentowym w porównaniu w sondażem z maja). Andrzeja Leppera (Samoobrona) chce poprzeć 1 proc. badanych (spadek o 1 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-16 czerwca na grupie 759 osób deklarujących, że wezmą udział w wyborach prezydenckich.

Wcześniej opublikowano sondaż TNS OBOP przeprowadzony na zlecenie TVP Info. Wynika z niego, że Bronisław Komorowski w pierwszej turze wyborów prezydenckich może liczyć na głosy 42 proc. badanych, a Jarosław Kaczyński - 35 proc.

W ewentualnej drugiej turze Komorowskiego poparłoby 59 proc. uczestników badania, a Kaczyńskiego - 41 proc.