Na sobotniej konwencji wyborczej w warszawskiej hali EXPO PiS przedstawiło propozycje programowe dla samorządów. Zaprezentowano też kandydatów na prezydentów miast oraz hasło wyborcze, którym jest: "Prawo i Sprawiedliwość".

Reklama

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia podkreślił, że w Polsce potrzebny jest zrównoważony rozwój i "wyrównywanie szans" różnych regionów. Przedstawił też propozycje dla samorządów. Są wśród nich m.in.: powołanie samorządowej służby cywilnej i powiatowych rzeczników pacjentów. Według PiS konieczne jest też powstanie województwa warszawskiego.

Kaczyński mówił o konieczności przeciwstawienia się przez samorządowców PiS planom komercjalizacji w dziedzinie służby zdrowia, która - jego zdaniem - prowadzi do prywatyzacji. Dodał, że w każdej gminie musi znaleźć się żłobek i przedszkole. Jego zdaniem finansowanie tych instytucji musi stać się częścią polityki prorodzinnej rządu, bezpośrednio realizowanej przez gminę.

Prezes PiS podkreślał ponadto, że samorządy powinny koncentrować się na sprawach bezpieczeństwa, dbać o obsługę mieszkańców - w każdej gminie powinny być zajmujące się tym biura. Kaczyński mówił również, że Polacy są republikanami, a idea solidarności powinna być przeciwstawiana idei neoliberalizmu, którą - według niego - realizują obecne władze.

Również w sobotę w Zabrzu odbyła się regionalna konwencja PO, inaugurująca samorządową kampanię partii. Wiceszef PO, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna mówił, że Platforma inauguruje kampanię na Śląsku, bo to właśnie tu samorządy funkcjonują bardzo dobrze: współpracują pomiędzy sobą i z administracją rządową, dobrze pozyskują pieniądze europejskie.

Schetyna prosił wyborców, by obdarzyli zaufaniem PO i kandydatów, których partia wystawia w wyborach samorządowych. Obecny na śląskiej konwencji PO szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przekonywał, że na polskich regionach będziemy budowali naszą siłę w Unii Europejskiej.

Reklama

Swoją kampanię wyborczą rozpoczęła w niedzielę ubiegająca się o reelekcję prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). Jej hasło to: "Zmiany na lepsze C.D.N.". Obok budowy II linii metra i Mostu Północnego obiecuje nowe przedszkola i żłobki, modernizację szpitali, kolejne ścieżki rowerowe. Sw

Wiceprzewodniczący PO, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski promował w sobotę na konwencji wyborczej w Bydgoszczy wojewodę kujawsko-pomorskiego Rafała Bruskiego jako kandydata partii na prezydenta miasta. Natomiast Paweł Adamowicz (PO) przedstawił w niedzielę swój honorowy komitet poparcia w wyborach na prezydenta Gdańska. Na konwencji łódzkiej Platformy Obywatelskiej kandydatka partii na prezydenta Łodzi Hanna Zdanowska przedstawiła w niedzielę swoją wizję Łodzi. PO zaprezentowała również kandydatów do rady miejskiej oraz sejmiku województwa.Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim z udziałem przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego odbyła się inauguracja miejskiej kampanii wyborczej tej partii. Zaprezentowano program wyborczy i kandydatów na radnych. Napieralski mówił, że "chcemy uciec od tej wielkiej polityki, chcemy uciec od tych sporów, które są dzisiaj między Kaczyńskim a Tuskiem, chcemy pokazać, że jesteśmy inni" - powiedział w Gorzowie Napieralski.

Jak zaznaczył, "ludzie lewicy" szanują wyniki wyborów i jeżeli trzeba współpracować dla dobra sprawy, to to robią. Dodał, że podczas przygotowań do wyborów samorządowych SLD słuchał ludzi. Natomiast w niedzielę zaprezentowano kandydatów SLD na prezydentów miast i do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.Działacze Sojuszu deklarowali, że nie idą w wyborach samorządowych po władzę, tylko po to, by realizować swój program wyrażony hasłem "Człowiek, dom, praca". Rozwijali skrót swego ugrupowania jako "Skuteczna Lokalna Demokracja".

Z kolei regionalna konwencja PSL na Warmii i Mazurach zdecydowała w sobotę o poparciu dla Piotra Grzymowicza, starającego się o reelekcję prezydenta Olsztyna. Ludowcy zaprezentowali także listy kandydatów do sejmiku i rady miasta.

PSL przedstawiło liderów list w pięciu dolnośląskich okręgach w wyborach do sejmiku wojewódzkiego, a regionalna konwencja Stronnictwa poparła Piotra Grzymowicza starającego się o reelekcję prezydenta Olsztyna. Natomiast podczas niedzielnej konwencji wojewódzkiej w Rzeszowie (Podkarpackie) władze Polskiego Stronnictwa Ludowego oficjalnie poparły Tadeusza Ferenca w walce o fotel prezydenta miasta. Urzędującego prezydenta już wcześniej poparł Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poprawa wykorzystania środków unijnych, budowa żłobków i przedszkoli, tanie budownictwo socjalne i komunalne - to niektóre z punktów programu wyborczego Polskiej Partii Pracy-Sierpień80, która w niedzielę zainaugurowała samorządową kampanię wyborczą.

Niezależny kandydat na prezydenta Lublina Zbigniew Wojciechowski zaapelował do mieszkańców tego miasta w niedzielę o głosowanie na ludzi, a nie na partii. Jego zdaniem miasta, którymi rządzą bezpartyjni prezydenci, rozwijają się szybciej.

Z kolei kandydatka na prezydenta Bydgoszczy, posłanka koła SdPl Grażyna Ciemniak zapowiedziała w niedzielę, że po wygraniu wyborów doprowadzi do budowy w mieście metra naziemno-podziemnego. Kandydatka SdPL na prezydenta Lublina Izabella Sierakowska chce, by miasto to było przyjazne starszym osobom - zaproponowała powołanie rady seniorów przy prezydencie Lublina.