Samorządy mają zbyt mało władzy i nie mogą się rozwijać - powiedział w poniedziałek na spotkaniu wyborczym w Augustowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że samorządy nie mogą ograniczać się do pozyskiwania środków na inwestycje i wydawania "zaszeregowanych" przez państwo pieniędzy. Według niego, powinny "mieć możliwość być bardziej kreatywnymi".

Reklama

"Powinny być tworzone właściwe strategie dla gmin i miast. Szansa sprowadza się do wykorzystywania swoich możliwości naturalnych, takich jak położenie geograficzne" - mówił Kaczyński. Prezes PiS zasugerował kandydatce tej partii na burmistrza Augustowa Annie Urban, by pół roku po wygranej przygotowała taką strategię dla Augustowa i rozesłała ją wszystkim mieszkańcom, by ci potem mogli rozliczyć ją z tego, co zrobiła.

Dodał, że nie jest najważniejsze to, co się mówi podczas kampanii wyborczej, ale jak się to realizuje, sprawując władzę.

Prezes PiS krytykował rząd PO i ekologów za to, co stało się z obwodnicą Augustowa (rząd wycofał się z wariantu przyjętego do realizacji za rządów PiS; obecnie trwają przygotowania do budowy w wariancie omijającym cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy - PAP).

"Jeżeli będziemy tolerować w Polsce specyficzne mechanizmy, terror ekologiczny, będzie trudno rozwijać Polskę" - dodał. Według Kaczyńskiego, gdyby tak podchodzić do sprawy jak ekolodzy, na Suwalszczyźnie nie da się wybudować żadnej drogi. Podkreślił, ze solidne drogi to szansa gospodarcza dla Polski Wschodniej.

Reklama

Po spotkaniu w Augustowie prezes PiS pojechał na spotkanie z mieszkańcami Suwałk.