"Tydzień Pamięci Narodowej" rozpocznie się 2 kwietnia - poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w sprawie organizacji uroczystości, które trwać będą do 10 kwietnia. W chicagowskich obchodach wezmą udział zaproszeni goście z Polski, w tym rodziny ofiar, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. na pokładzie Tu-154 pod Smoleńskiem. Do USA wybierają się Zuzanna Kurtyka i Beata Gosiewska z synami. Przylecieć mają także twórcy filmu dokumentalnego "Solidarni 2010" - Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski.

Reklama

Z informacji przekazanych PAP przez organizatorów wynika, że do Chicago nie przyleci Marta Kaczyńska. Córka prezydenckiej pary objęła jednak honorowy patronat nad "Tygodniem Pamięci Narodowej" w Chicago. "Marta Kaczyńska pogratulowała nam inicjatywy i bardzo mile ją przyjęła. Zapewniła nas, że wspiera projekt. Powiedziała, że jest wdzięczna za to, że Polacy w Chicago podtrzymują pamięć o jej rodzicach, którzy oddani byli ojczyźnie" - powiedział Sławomir Budzik z komitetu organizacji rocznicowych uroczystości.

W obchodach weźmie udział rodzina tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Wojciecha Seweryna, autora i inicjatora powstania Pomnika Ofiar Katynia na chicagowskich przedmieściach - wdowa Maria Seweryn i córka Anna Wójtowicz.

Organizatorzy uroczystości podkreślają, że zależy im na tym, by miały apolityczny charakter. "Chcemy odpolitycznić żałobę. Skupić się na modlitwie, rozważaniach, pamięci o zmarłych. To wydarzenie dotknęło ludzi i chcemy być blisko nich" - podkreślił Sławomir Budzik.

"Tydzień Pamięci Narodowej" rozpocznie się 2 kwietnia wielkim koncertem "Requiem d-moll" Mozarta w kościele Matki Bożej Anielskiej w Chicago. W tym muzycznym, multimedialnym spektaklu wezmą udział muzycy prestiżowej filharmonii chicagowskiej. Podczas tygodniowych obchodów zaplanowano także projekcje i spotkania z autorami dokumentu "Solidarni 2010" Ewą Stankiewicz i Janem Pospieszalskim. Imprezy odbywać się będą w polonijnych parafiach.

Główne uroczystości odbędą się 10 kwietnia. W tym dniu pod Pomnikiem Ofiar Katynia na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczysta msza święta z udziałem zaproszonych gości zostanie odprawiona w Bazylice św. Jacka w Chicago.

Komitet organizacyjny podkreśla, że całe przedsięwzięcie jest inicjatywą społeczną finansowaną z datków Polonii. Koszt organizacji obchodów oszacowano na 120 tys. dolarów. Komitet założył specjalny fundusz i zwrócił się do Polaków mieszkających w Chicago o wsparcie finansowe. Inicjatywę poparło już kilku sponsorów, a także Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Chicago.