"Pomimo faktu, że sami przeżywamy trudne czasy, zachęcałbym tych Amerykanów, którzy chcą wesprzeć pilną humanitarną akcję pomocy, aby zaglądali na stronę internetową Białego Domu, gdzie mogą się dowiedzieć, jak można się do tego przyczynić" - powiedział Obama w krótkim wystąpieniu w Białym Domu.

Prezydent złożył kondolencje Haitańczykom i powiedział, że Amerykanie będą modlić się za ofiary i ich rodziny. Podkreślił też, że kataklizm na Haiti jest nieszczęściem, które nałożyło się na wiele innych przeciwności losu dotykających ten najbiedniejszy kraj zachodniej półkuli.

"Tragedia ta jest szczególnie okrutna i niezrozumiała w kraju, którego społeczeństwu nieobce są cierpienia i uciążliwości życia" - powiedział Obama.

"Naród haitański będzie miał pełne wsparcie Stanów Zjednoczonych w wysiłkach ratowania ludzi uwięzionych w ruinach i w dostarczeniu pomocy humanitarnej - wody, żywności i lekarstw, których Haitańczycy będą potrzebowali w najbliższych dniach" - oświadczył.

Poinformował, że po zebraniu danych o skali zniszczeń, uzyskanych przez amerykańskie samoloty wojskowe, w środę po południu (czasu USA) zaczną przybywać na Haiti cywilne zespoły pomocy - ekipy wyspecjalizowane w poszukiwaniu i ratowaniu ofiar trzęsień ziemi.

"Będziemy zdecydowani w naszych działaniach i obiecuję narodowi Haiti, że będzie miał przyjaciela i partnera w Stanach Zjednoczonych" - dodał Obama.

Amerykańskie agencje rządowe zachęcają obywateli, aby przysyłali datki pieniężne na pomoc dla Haiti.