Stosowną decyzję podjął wczoraj po latach negocjacji Parlament Europejski. – To porozumienie jest bardzo ważne dla transportu i turystyki – mówił zajmujący się sprawą włoski eurodeputowany Antonio Cancian. Porozumienie wejdzie w życie wiosną 2013 r.

Reklama

Chodzi o autobusy na trasach przekraczających 250 km. Na takich odległościach przewoźnicy będą musieli zaproponować pasażerom kurs alternatywny lub zwrócić koszt podróży, jeśli opóźnienie przekroczy dwie godziny.

W razie półtoragodzinnego opóźnienia wyjazdu klienci dostaną darmowe przekąski i napoje. Pasażerowie będą mogli też liczyć na odszkodowania w przypadku zgubienia lub uszkodzenia bagażu, a także w razie uszkodzenia ciała czy śmierci w trakcie podróży. Poza tym przewoźnicy będą musieli w większym stopniu zadbać o potrzeby osób niepełnosprawnych.

Dla mniejszych firm, które mogłyby mieć trudności z dostosowaniem się do nowych przepisów, parlament zostawił furtkę. Państwa członkowskie dostaną możliwość zwolnienia na cztery lata z przepisów tych przewoźników, których działalność odbywa się w znacznej części poza UE. Może to dotyczyć np. przewozów na trasach z Warszawy na Białoruś czy Ukrainę.

mwp