W wystąpieniu przed podkomisją ds. europejskich Senatu Jewhenija Tymoszenko oznajmiła, że jej matka jest celowo pozbawiana snu przez władze więzienne. Została bowiem umieszczona w celi, gdzie nieustająco pali się światło.

Reklama

Była premier ostatnio straciła przytomność, kiedy nastąpił u niej tajemniczy spadek ciśnienia - mówiła Jewhenija Tymoszenko. W jej ocenie, matka ma poważne problemy zdrowotne, które nie są jednak leczone.

Jewhenija Tymoszenko prowadzi w krajach zachodnich kampanię na rzecz uwolnienia matki. Po niedawnej wizycie we Francji i obecnej w Stanach Zjednoczonych zamierza jechać w tym celu do Wielkiej Brytanii. Jak powiedziała w Paryżu PAP, chciałaby też wkrótce - być może już w lutym - w ramach tej podróży odwiedzić Polskę.

Julia Tymoszenko, główna konkurentka prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich na początku 2010 roku, została skazana na siedem lat więzienia na nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Wyrok na Julię Tymoszenko pogorszył stosunki między Ukrainą a Unią Europejską, która uznała, że jest on wyrazem wybiórczego stosowania prawa.

Była premier jest przekonana, że jej wyrok inspirowała ekipa Janukowycza, która chce odsunąć ją od polityki. Zgodnie z ukraińska ordynacją wyborczą osoba skazana nie może kandydować ani w wyborach prezydenckich, ani parlamentarnych.