SZAKALE - W Rosji są ludzie, którzy niczym szakale krążą po obcych ambasadach, licząc na zagraniczne fundacje i rządy, a nie na poparcie ze strony własnego narodu (listopad r. 2007, gwałtowny atak na opozycję za doprowadzenie do rozpadu ZSRR i ustanowienie w Rosji reżimu oligarchicznego, opartego na korupcji i kłamstwie).

MIŁOŚĆ WŁASNA - Ja się nie obrażam, gdy pan od rana do wieczora wylewa na mnie ekskrementy (2012, do Aleksieja Wieniediktowa, redaktora naczelnego uchodzącej za opozycyjną rozgłośni Echo Moskwy).

HILLARY CLINTON - Pierwsze, co powiedziała sekretarz stanu, to to, że (wybory) były nieuczciwe i niesprawiedliwe, choć nie otrzymała jeszcze materiałów obserwatorów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE - powiedział po skrytykowaniu przez USA grudniowych wyborów parlamentarnych. Clinton, wg niego, dała sygnał niektórym opozycjonistom, ci zaś usłyszeli ten sygnał i zaczęli działać (grudzień 2011, gdy zaczęły się wielkie demonstracje opozycji).

OBRZEZANIE - Jeżeli zdecyduje się pan stać radykalnym islamistą i poddać obrzezaniu, zapraszam do Moskwy, gdzie jesteśmy społeczeństwem wielowyznaniowym, mamy specjalistów od tych spraw i operacja zostanie przeprowadzona w taki sposób, że nic już nie odrośnie. (2002, do zachodniego dziennikarza, który w Brukseli pytał o stosowanie przez armię rosyjską bomb odłamkowych przeciwko ludności cywilnej w Czeczenii).

DEMOKRACJA - Od czasu śmierci Gandhiego nie ma z kim rozmawiać (Putin w r. 2007 do dziennikarzy grupy G8, zapewniając o tym, że jest demokratą najczystszej wody).

USA - Czasem odnoszę wrażenie, że USA potrzebują nie sojuszników, lecz wasali (...) Ludzie są zmęczeni dyktatem jednego państwa - Stanów Zjednoczonych (2011).

GALERY - Nie mam się czego wstydzić przed obywatelami, którzy dwa razy wybierali mnie na prezydenta Rosji. Przez te osiem lat harowałem jak niewolnik na galerach. Czyniłem to od rana do nocy, z pełnym zaangażowaniem (2008 pod koniec drugiej kadencji na fotelu prezydenta).

WIELKIE MOCARSTWO - Całe nasze doświadczenie historyczne dowodzi, że taki kraj jak Rosja może żyć i rozwijać się w obecnych granicach tylko wówczas, gdy jest silnym mocarstwem (...). We wszystkich okresach osłabienia państwa, politycznego czy ekonomicznego, Rosja stawała zawsze i w sposób nieunikniony przed groźbą rozpadu (2000).

CHODORKOWSKI - Ma krew na rękach (o byłym szefie Jukosu Michaile Chodorkowskim na spotkaniu z naukowcami i publicystami z Klubu Wałdajskiego w r. 2010).

LENIN - Pytany o możliwość pogrzebania mumii Lenina, która znajduje się w mauzoleum: Jestem przeciw (2000).

LIBIA - Średniowieczne wezwania do wypraw krzyżowych (o rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą Libii (2011).

ANNA POLITKOWSKA - Swoją śmiercią wyrządziła (Rosji) większą szkodę niż swoimi publikacjami (w r. 2006 po dotąd niewyjaśnionym zabójstwie dziennikarki krytycznej wobec Kremla).

ŚWINIA - I znalazł się jakiś bydlak, który ich zdradził. Jak on dalej będzie z tym żyć? Jak spojrzy w oczy swoim dzieciom? Świnia! (w r. 2010 o ujawnieniu i wydaleniu grupy rosyjskich szpiegów z USA).

TERRORYŚCI - Terrorystów będzie się ścigać nawet w wychodku (1999, na początku drugiej wojny czeczeńskiej).

ZSRR - Upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną ubiegłego wieku (2005).