Aktorka Cindy Lee Garcia wystąpiła na drogę sądową przeciwko jednemu z twórców antyislamskiego filmu, który wywołał falę gwałtownych protestów w krajach muzułmańskich, zarzucając mu oszustwo. W pozwie wzniesionym do sądu w Los Angeles Garcia oskarżyła jednego z twórców filmu, zidentyfikowanego jako Nakoula Basseley Nakoula (używającego również nazwiska Sam Bacile), że oszukał ją przekonując, iż występuje w filmie przygodowym, którego akcja dzieje się na pustyni.

Reklama

Garcia zarzuciła w pozwie, że twórcy filmu pogwałcili jej prywatność, użyli jej wizerunku bez pozwolenia i narazili na stres emocjonalny oraz niebezpieczeństwo utraty życia. Podczas zdjęć nie padło słowo "Mahomet". Nie było żadnych wzmianek o religii, nie było też żadnych treści erotycznych, o których wiedziałaby powódka - głosi pozew.

Aktorka pozwała również, wysuwając takie same zarzuty, koncern Google i należący do niego serwis interentowy YouTube, w którym umieszczono film. Garcia domaga się usunięcia tego filmu, obrażającego proroka Mahometa, z internetu. Jest to pierwszy pozew cywilny związany z tym 13-minutowym filmem, który umieszczono na YouTube pod tytułem "Niewinność muzułmanów".

Film, w którym Mahomet przedstawiony jest jako niezbyt rozgarnięty kobieciarz, spowodował gwałtowne protesty antyamerykańskie i akty przemocy w całym świecie islamu. W Libii zginął ambasador USA i trzech innych Amerykanów a placówki dyplomatyczne USA i innych krajów zachodnich były atakowane przez rozwścieczone tłumy w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie.