Największa brytyjska sieć supermarketów, TESCO - operująca również w Polsce i innych państwach Europy Środkowej - wycofała ze sprzedaży mrożone hamburgery wołowe z zawartością koniny. Pojawiły się one w sprzedaży w Irlandii, co stwierdziła państwowa inspekcja żywności po pobraniu próbek dwa miesiące temu.
Podejrzane hamburgery trafiły również do supermarketów w Wielkiej Brytanii - nie tylko sieci TESCO, ale również Iceland i innych.

Reklama

Dochodzenia prowadzi brytyjska inspekcja żywności. Dyrekcja TESCO wycofała ze sprzedaży dwie serie hamburgerów z koniną i wszczęła własne śledztwo. Dyrektor techniczny firmy, Tim Smith powiedział BBC: Nie wiemy ile tych produktów sprzedano. Nasze dochodzenia u dostawców wyjaśnią szczegółowo, co dokładnie zaszło, kto za to odpowiada i od jak dawna to miało miejsce.

Również Aldi w Irlandii wycofał z półek wątpliwe hamburgery, natomiast Lidl odmawia informacji na ten temat. Irlandzki minister rolnictwa, Simon Coveney powiedział: Chciałbym zapewnić ludzi, że nie chodzi tu o żadne ryzyko dla zdrowia. Jeden z 27 testów wskazał w zawartości mięsnej hamburgerów 29 procent koniny. Dwie brytyjskie firmy, pakujące i rozprowadzające te wyroby, odżegnują się od wszelkiej odpowiedzialności, wskazując na potencjalnych winowajców swoich dostawców z kontynentalnej Europy.