Barack Obama składał przysięgę na dwie Biblie. Będą to biblia prezydenta Lincolna, pod którą umieszczono druga, która należała do Martina Luthera Kinga. - W przeszłości bywało podobnie, z dwóch biblii korzystali Dwight Eisenhower i Richard Nixon - wyjaśnia doktor Janusz Sibora, historyk i specjalista ds. ceremoniału państwowego.

Reklama

Ale odwołań do historii będzie więcej. Inwokację wygłosiła po raz pierwszy w historii inauguracji kobieta i zarazem osoba świecka - Myrlie Evers-Williams, wdowa po zamordowanym działaczu na rzecz praw Afroamerykanów Medgarze Eversie. Wiceprezydent Joe Biden został zaprzysiężony przez pierwszą o korzeniach latynoskich sędzię Sądu Najwyższego Sonię Sotomayor.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym uroczystości zaprzysiężenia prezydenta jest również specjalna parada. - Najdłużej w historii trwała ta z 1953 roku, bo ponad 4 i pół godziny - mówi doktor Janusz Sibora. Dodaje, że od tamtego czasu liczbę uczestników parady ograniczono do 15 tysięcy.

Po złożeniu przysięgi Barack Obama wygłosi przemówienie, a wieczorem weźmie udział w dwóch oficjalnych balach inauguracyjnych.

Zaprzysiężenie będzie głównym punkt trwającej w Waszyngtonie inauguracji drugiej kadencji prezydenta USA. Jak donosiły media po porannej mszy Barack Obama powrócił na chwilę do Białego Domu, a następnie wraz rodziną wsiadł do opancerzonego czarnego Cadillaca zwanego "bestią" i udał się na Kapitol.