Dziś w Watykanie odbyła się msza kanonizacyjna, odprawiona przez papieża Franciszka. Wzięło w niej udział około 800 tysięcy pielgrzymów, w tym pokaźna grupa Polaków. W tłumie było widać wiele biało-czerwonych flag, w tym dużą z napisem "Dziękujemy". Nie wszyscy pielgrzymi mieścili się na Placu Świętego Piotra, część obserwowała wydarzenie na telebimach, nawet z rzymskich mostów nad Tybrem.

Reklama

Główna ceremonia wprowadzenia obu papieży na ołtarze odbyła się już na początku mszy. Papież wygłosił wówczas formułę kanonizacyjną. Poprzedziły ją trzykrotne prośby o zaliczenie do grona świętych ze strony kardynała Angelo Amato, prefekta Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszyli mu postulatorzy procesów beatyfikacyjnych - ks. Sławomir Oder i ojciec Giovangiuseppe Califano. Po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej przy ołtarzu wraz ze świecami umieszczono relikwie nowych świętych. Relikwiarze przyniosła Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Podczas kazania Ojciec Święty mówił, że obaj święci papieże nie bali się cierpienia, które symbolizują rany Chrystusa.

Nie wstydzili się ciała swego brata, ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa.

Franciszek zaznaczył, że byli wiernymi czcicielami Bożego Miłosierdzia w trudnych czasach XX wieku. - Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - dodał. Ojciec Święty podkreślił również znaczenie obu świętych dla Soboru Watykańskiego II. Jana Pawła II Franciszek określił mianem papieża rodziny, bo tak chciał być zapamiętanym. O Janie XXIII mówił "papież posłuszeństwa Duchowi Świętemu".

Razem z Franciszkiem mszę odprawiło około 7 tysięcy duchownych, w tym papież-emeryt Benedykt XVI. W liturgii wzięli udział także m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz, Angelo Sodano i Giovanni Battista Re - bliscy współpracownicy Jana Pawła II. Dziękując za udział w liturgii, papież pozdrowił pielgrzymów z Polski.

Po mszy do papieża podszedł prezydent Bronisław Komorowski wraz z innymi głowami państw, obecnymi na uroczystości. Franciszek rozmawiał krótko z prezydentem. We mszy kanonizacyjnej uczestniczył także prezydent Włoch Giorgio Napolitano, król Hiszpanii Juan Carlos z żoną Zofią, król Belgii Albert II z żoną Paolą, wielki książę Luksemburga Henryk oraz książę Liechtensteinu Hans-Adam II. Byli też przewodniczący Rady Europejskiej Hermann van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.

Później Franciszek zaskoczył wiernych. Już po uroczystościach wsiadł do papamobilu i przejechał po Placu Świętego Piotra. Po drodze pozdrawiał pielgrzymów.
Od 14:00 wierni modlą się przy grobach nowych świętych w watykańskiej Bazylice świętego Piotra. Aby dostać się do środka trzeba stać w długiej kolejce. Niektórzy pielgrzymi zostaną w Watykanie do jutra. Właśnie w poniedziałek na Placu Świętego Piotra przed południem za kanonizację Jana Pawła II dziękować będą między innymi Polacy, Jan XXIII uczczony zostanie w jednym z rzymskich kościołów.