Zaproponowany przez niektórych niemieckich hierarchów kierunek na zelżenie dyscypliny w sprawie komunii dla rozwodników nie spodobał się konserwatywnej części zgromadzenia, w tym przewodniczącemu polskiego Episkopatu arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu. Mówił on o odejściu od linii Jana Pawła II.

Reklama

- To pokazało profil polskiego Kościoła - mówi publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz. W naszej, krajowej dyskusji o synodzie akcentuje się tylko wizje tradycyjną z zakazem komunii dla rozwodników.

Zdaniem dziennikarza zmiany w doktrynie Kościoła będą postępować, bo zmieniło się społeczeństwo na całym świecie. Według Adama Szostkiewicza, sam synod pokazał też, że wizja Franciszka jest taka: najpierw człowiek, później doktryna.

Dziennikarz zwraca uwagę, że drugi związek to dziś problem wielu młodych katolików także w Polsce. - Fakt, że nie mogą przystępować do komunii przeżywają bardzo boleśnie - dodaje.

Adam Szostkiewicz uważa, że wrażliwy ksiądz nie może zamknąć się na ten problem i niektórzy kapłani także w Polsce to rozumieją. - Sprawę należałoby jednak rozwiązać na poziomie generalnym - podsumowuje.

Choć bez przełomu w sprawie komunii, to i tak watykaniści podkreślają, że na synodzie czuć było "powiew odnowy" nieobecny w Kościele od czasów Soboru Watykańskiego II.