Reklama
Reklama
Reklama

Synod, który zmieni Kościół? A może hierarchowie przegłosują papieża?

Mówić śmiało i szczerze, bez autocenzury, a innych słuchać z pokorą i atencją - takie zalecenia wydał kardynałom papież Franciszek, który od niemal dwóch tygodni obserwuje ich dyskusję. No i mleko się rozlało: ostre słowa, kłótnie, kontrowersje, a nawet groźba rozłamu. Mówi się nawet, że ostateczne głosowanie może pójść nie po myśli papieża. Co może zmienić kończący się w sobotę synod? Czy Kościół nie będzie już nigdy taki sam?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
kardynałowie Kościół Katolicki komunia dla rozwodników Franciszek unieważnienie małżeństwa papież Katechizm katolicki watykan homoseksualiści rozwody synod
Reklama

Komentarze (37)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Chato
  2015-10-03 14:27
  I znów poprawianie Nauk Syna Człowieczego.ale powiedziano,,będzie zasiadał na stolcu Piotrowym obłudnik,sługa Złego przeprany strój ,,Miłościwego" by omamić owieczki Syna Człowieczego.Ta pora nastała.Jedni chcą przepychu,rozwiązłości,libertynizmu,i strzyc owieczki,a drugim brak siły i odwagi do powrotu do źródła sprzed Soboru Watykańskiego 1965 . Ale był początek-musi być i koniec-Apokalipsa.
  0
  zgłoś
 • soltys
  2014-11-12 15:32
  dasz im palec wezna cala reke w imie wymyslonnych religijnych bajeczek i ti0 sie tak dzieje ponad 2000 lat ludzie jak baranki na szyji z dzwonkiem . Czlowiek inteligenty idzie do drugiego nie wiesz co to zwieze i spowiada sie ze swoich grzechow. jak mozna tak nisko upadnoc
  0
  zgłoś
 • Bojcie sie Pana Boga
  2014-11-01 14:57
  Fajne polskich stadardy:
  Z calym szacunkiem dla JPII jakkolwiek ten Papiez byl objety dogmatem nieomyslnosci bo pozwalal Staskowi D. zamiatac afery pod watykanski dywan i celebrowac ludzi takich jak Bolek, Wesolowski, Bertone, i zgraje polskich hierachow przywiazanych do zaszczytow i majatkow
  Papiez Franciszek jest inny, prostolinijny i przeciwny obyczajom polskiego kleru, wiec nie powinien byc objety dogmatem nieomyslnosci i przeglosowany przez herarchow polskich.
  3
  zgłoś
 • Devil- dla profesorów z wczesniejszego manifestu
  2014-10-23 13:50
  Psycholog-zrobi z ciebie wariata , prawnik-dziecku pieniądze zabierze i odbierze je matce a potem wyda na dziwki , historyk będzie zmieniał historie w zależności od polityki, filozof ci wode z mózgu zrobi.
  Boooohhhhhhhaaaaaa
  0
  zgłoś
 • prawdajest1
  2014-10-20 18:25
  "Królestwo Boże to realny, niezwykle potężny rząd. Na jego potęgę wskazał prorok Daniel, zapowiadając, iż ‛Bóg nieba ustanowi królestwo, które zmiażdży wszystkie ludzkie królestwa’. Jednak w przeciwieństwie do człowieczych rządów, które powstają i upadają, Królestwo Boże „NIGDY nie zostanie obrócone wniwecz” (Daniela 2:44). Ale na tym nie koniec. Królestwo to niezmiernie przewyższa rządy ludzkie pod każdym względem."
  -Juz niedlugo...
  0
  zgłoś
 • do armagedonu
  2014-10-20 14:06
  Oni maja swoja WLASNA religie opartej na balwochwalstwie i poganstwie (Dagon,Izyda,Horus,symbolika krolow starozytnej Asyrii i Babilonu) wiec moga robic co chca i WLASNIE TAK POSTEPUJA! Ale trzeba wiedziec ze Bog na Imie ma Jahwe a Jego Syn Jezus Chrystus potepil wszelki falsz faryzeuszy (dzisiejszy kler) i niedlugo Watykan oraz wszelka "zaraza" i zakony z nimi zwiazany znikna nawet przed Armagedonem!
  0
  zgłoś
 • trzeźwomyslący
  2014-10-20 11:37
  Kto jest w stanie uwierzyć, że jeden, choćby najmadrzejszy, człowiek może sam zmienić cokolwiek w takiej organizacji jak coś co istnieje juz trzy tysiące lat? W dodatku przecież każdy widzi jak im sie żyje. Czy dużo jest takich, którzy sami chcą zmienic swój byt na gorszy? Może ja jestem mało kumaty, ale slucham, czytam i wiem na co dzień, jak żyją i jak postepują z wiernymi "kościelni władcy".
  0
  zgłoś
 • Bogdan
  2014-10-19 09:38
  Dziennik Telewizyjny 17 pazdziermika 2014r. Krotka migawka komenda policji w Warszawie otrzymuje nowe radiowozy, smierdziuch-kapelan policyjny kropi wszystkie radiowozy otrzymuje za to od komendy policji podobno 100.000 zl. Tak nie moze byc. To jest okradanie nas wszystkich Polakow jak RP długa i szeroka wielopoziomowo przez watykanskich szarlatanow
  0
  zgłoś
 • zkropidłakapie
  2014-10-18 18:03
  O zgrozo ! Cofa się - jak widać - watykańska czarna mafia- zwłaszcza polska - w stronę średniowiecza , ciągnąc za sobą stada tępych i skutecznie juz ogłupionych baranów .To jest prawdziwe przekleństwo świata XXI wieku !
  Kaligulę i Nerona sklonować natychmiast .
  Lwy i tygrysy jeszcze są dostępne na wolnym rynku !
  0
  zgłoś
 • i ja tez, pawel garlicki
  2014-10-18 00:25
  Manifest 15tu

  Niniejszy apel nie jest skierowany do Kościoła katolickiego (dalej: Kościoła), ale do władz państwowych.

  Kościół, jak każda legalnie działająca organizacja, ma pełne prawo wyrażania swoich poglądów w rozmaitych kwestiach, zwłaszcza moralnych, oraz do podejmowania działań w celu wprowadzania w życie swych postulatów, ale w granicach obowiązującego prawa. Z tego jednak nie wynika, że owe postulaty - wszystkie i zawsze - mają być akceptowane i realizowane przez władze publiczne. Takie też jest stanowisko sporej i stale zwiększającej się liczby Polaków. Jest to wystarczający sygnał dla władz państwowych, aby ściśle przestrzegały zasady neutralności światopoglądowej państwa zagwarantowanej w Konstytucji RP.


  Władze RP są nadmiernie uległe wobec roszczeń Kościoła w sprawach finansowych, edukacyjnych, blokowania inicjatyw legislacyjnych w tzw. gorących materiach prawnych i społecznych (np. związki partnerskie, przemoc w rodzinie) czy demonstracyjnego eksponowania symboli religijnych w instytucjach publicznych. Postawa ta nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia. Bywa, że uroczystości o charakterze państwowym mają przede wszystkim charakter religijny, a władze publiczne stają się dodatkiem do hierarchów kościelnych występujących w roli rzeczywistych gospodarzy. Prowadzi to do degradacji państwa i obniżenia jego prestiżu w skali krajowej, a nawet międzynarodowej.

  Spotykamy się także z działaniami przedstawicieli Kościoła o charakterze bliskim kolizji z prawem lub przekraczającym tę barierę w postaci wzywania do naruszania prawa, gróźb pod adresem osób rezygnujących z katechezy w szkole, zmuszania uczniów do uczestniczenia w obrzędach religijnych, domagania się przez szkoły ujawniania przez rodziców lub uczniów swojego światopoglądu, obrażania ludzi niewierzących w publicznych wypowiedziach duchownych czy nawet deprecjonowania najwyższych przedstawicieli władz państwowych.

  Częste przypadki bezczynności organów RP wobec tego rodzaju zaszłości mają bardzo negatywny skutek dla spójności społecznej i winny być zastąpione działaniami mającymi na celu pełne urzeczywistnienie ustrojowych podstaw państwa polskiego i jego porządku prawnego, tak jak tego wymaga konstytucja i inne ustawy.


  Sygnatariuszami powyższego apelu są profesorowie:

  Jerzy Brzeziński (psycholog)

  Dariusz Doliński (psycholog)

  Ewa Łętowska (prawnik)

  Edward Nęcka (psycholog)

  Stanisław Obirek (polonista)

  Henryk Olszewski (prawnik)

  Wiktor Osiatyński (prawnik)

  Janusz Reykowski (psycholog)

  Henryk Samsonowicz (historyk)

  Jan Strelau (psycholog)

  Jerzy Szacki (socjolog)

  Andrzej Walicki (filozof)

  Bogdan Wojciszke (psycholog)

  Jan Woleński (filozof)

  Mirosław Wyrzykowski (prawnik)
  0
  zgłoś
 • sac
  2014-10-18 00:18
  Aby w POLSCE było NORMALNIE, trzeba co najmniej:

  1. Wypowiedzieć konkordat
  2. Przywrócić przedwojenną procedurę wedle której Watykan zanim mianował biskupa musiał uzyskać zgodę na daną kandydaturę od władz Rzeczypospolitej a kandydat na biskupa musiał składać publiczne ślubowanie na wierność RP.
  3. Wyprowadzić ze wszystkich struktur Państwa funkcjonariuszy obcego państwa - Watykanu czyli:
  A. Zlikwidować etaty kapelanów
  B. Zlikwidować etaty katechetów a tym samym Wyprowadzić religię ze szkół
  4. Usunąć z rządu wszystkich członków OPUS DEI i jakiegokolwiek zakonu. Członkowie OPUS DEI ślubowali wierność swej zwierzchności z Watykanu i priorytet religii nad racja stanu Państwa Polskiego i dlatego nie powinni mieć możliwości wpływu na polską politykę. Zakonnicy na stanowiskach rządowych (taki typowy polish joke) tez wiadomo kogo reprezentują.
  5. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  6. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  7. Usunąć z urzędów i szkół wszelkie symbole religijne
  8. Uroczystości państwowe organizować wyłącznie w charakterze świeckim
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach jak również za poplecznictwo ochraniających ich biskupów.
  10. Wstrzymać dofinansowywanie "dzieł" KRK z kasy państwa !
  11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych
  12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji
  13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon na procesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach
  14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym

  Kościuszko miał rację pisząc w swoim memoriale - "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła.

  Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród"
  0
  zgłoś
 • wikary
  2014-10-18 00:16
  Do tego dochodzi klerykalna telewizja pseudopubliczna. Wczorajsze wydanie wiadomości to był czysty absurd. Połowa o polskim papieżu. Kult jednostki, czcze gadki i utrata czasu antenowego na ważne wydarzenia krajowe i zagraniczne.
  0
  zgłoś
 • ciri16
  2014-10-18 00:16
  Nasze władze chętniej słuchają kościelnych hierarchów niż obywateli, ale może odniosłoby to w końcu jakiś skutek. Protestuję z całą mocą przeciw czynieniu z MOJEGO państwa instytucji wyznaniowej, pozostającej na usługach wąskiej grupy bezczelnych leni i ich fanatyków!
  0
  zgłoś
 • 24u
  2014-10-18 00:15
  Kosciol intelektualnie jalowy,opiera sie o bezkrytyczny patent na racje,czyli wierze w nieomylnosc.Skostnialy,okopany dogmatami,dokonuje ekwilibrystyki teologicznej ze szczegolnym uwzglednieniem obsesji seksualnej.

  Hierarchowie powinni wreszcie zrozumiec,ze rozdzial pomiedzy panstwem a Kosciolem lezy w interesie religii.
  0
  zgłoś
 • sami swoi
  2014-10-17 17:16
  Jeszcze z pare lat i bedzie.."Przeminelo z wiatrem"...LIVE!
  0
  zgłoś
 • Konrad Wallenrod
  2014-10-17 08:32
  W koncu czy Biblia jest juz podstwa nauki w tym kosciele ?.Kosciol Bozy a ludzki to roznica, w pierwszym jest slowo Boze ,a w drugim dogmaty, doktryny czyli bajki wyssane z palcow.Ja osobiscie uwazam prawdy biblijne za aktualne w kazdym czasie az do konca swiata.Pan Jezus Chrystus jest Alfa i Omega.Ksiega Przyslow rozdzial 30. Kazde slowo Boga w ogniu wyprobowane, tarcza jest da tych, co Don sie uciekaja.Do slow Jego nic nie dodawaj, by cie nie skaral, nie uznal za klamce.Amen !.
  0
  zgłoś
 • benek
  2014-10-17 03:17
  papiez Franciszek dobrze wyglada z halabardnikami szwajcarskimi na stacji metra Flamino jak po obradach wraca zmeczony do haty
  0
  zgłoś
 • prawdziwy i nie zakłamay
  2014-10-17 02:16
  No pewnie że z gnoju czyli ***** się NIC nie urodzi. Ziarno siewcy musi paść w glebę a nie w szambo. Przepraszam za prawdę.
  0
  zgłoś
 • abebe
  2014-10-17 00:52
  A oberpapież Terlikowski wydał zgodę na te obrady ?
  Jeśli nie, to wszystko jest nieważne..
  0
  zgłoś
 • Devil
  2014-10-16 23:07
  Booohhaaa nie Watykan a Europa taka prawdajest1...
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama