Jak czytamy w dokumencie, bez europejskiej pomocy, Stany Zjednoczone, nie byłyby w stanie przez wiele lat potajemnie przetrzymywać i torturować podejrzanych o terroryzm. Amnesty International przypomina upubliczniony w grudniu raport amerykańskiego Senatu, który potwierdził, że CIA, brutalnie torturowała wieźniów z Al-Kaidy, korzystając przy tym z pomocy europejskich państw.

Reklama

Podkreśla, że łączy się on z wcześniejszymi doniesieniami o istnieniu tajnych ośrodków na Litwie, w Polsce i Rumunii, które były wykorzystywane przez amerykańskie służby. W procederze miały też pomagać rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii i Macedonii. W niektórych przypadkach za pomoc Amerykanie płacili sumy sięgające milionów dolarów.

Amnesty International wzywa rządy europejskich państw o przerwanie zmowy milczenia w tej sprawie. Czas zaprzeczeń i tuszowania prawdy dobiegł końca. Rządy nie mogą dalej zasłaniać się narodowym bezpieczeństwem i tajemnicą państwową, aby zataić swoją rolę w torturowaniu i ukrywaniu ludzi - czytamy w raporcie.

CZYTAJ TEŻ: Inspektor generalny CIA odchodzi. Miesiąc po publikacji szokującego raportu>>>