Donald Tusk liczy, że David Cameron będzie działał na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Unii Europejskiej powiedział, że jest gotów wesprzeć w tym Camerona, który po wczorajszych wyborach sformuje nowy brytyjski rząd.

Reklama

Tusk oświadczył, że jest głęboko przekonany, iż żadnemu krajowi nie będzie lepiej poza Unią, niż w Unii. Lepsza Unia Europejska leży w interesie nie tylko Wielkiej Brytanii, ale każdego państwa członkowskiego" - dodał przewodniczący Rady Europejskiej. Podkreślił przy tym, że Londyn odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu w Unii platformy zdrowego rozsądku, obejmującej sprawy konkurencyjności, otwartego rynku i wiarygodnej polityki zagranicznej.

Podczas kampanii przedwyborczej przywódca Partii Konserwatywnej David Cameron podkreślał, że chce renegocjować relacje z Unią Europejską. Zapowiadał, że jeśli wygra wybory, zorganizuje w roku 2017 referendum na temat ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że Bruksela jest otwarta na rozmowy w sprawie przyszłości brytyjskiego członkostwa i teraz czeka na pomysły Londynu w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE: Torysi będą mogli rządzić samodzielnie>>>