Papież Franciszek spotka się z patriarchą moskiewskim i Wszechrusi Cyrylem. Do spotkania ma dojść 12 lutego. Miejscem historycznej rozmowy będzie lotnisko w Hawanie na Kubie, gdzie papież zatrzyma się w drodze do Meksyku.

Stolica Apostolska i Patriarchat Moskiewski poinformowały o tym we wspólnym komunikacie, co jest nietypowe. Podkreśliły, że czynią to z radością, a do spotkania dochodzi „z łaski Boga”. Spotkanie Franciszka i Cyryla na lotnisku Jose Marti w Hawanie zakończy podpisanie wspólnej deklaracji. W komunikacie podkreśla się, że to spotkanie Prymasów Kościoła katolickiego i prawosławnego Kościoła rosyjskiego przygotowywane było od dawna.

Będzie ono pierwszym w historii i wyznaczy ważny etap w relacjach obu Kościołów. Stolica Apostolska i Patriarchat Moskiewski spodziewają się, że będzie ono również znakiem nadziei dla wszystkich ludzi dobrej woli, i apelują do wszystkich chrześcijan, aby modlili się w jego intencji. O spotkanie z przywódcami rosyjskiego prawosławia, a także możliwość odwiedzenia Moskwy zabiegali bezskutecznie Jan Paweł II i Benedykt XVI.