Według raportu ministerstwa, który przedstawił minister skarbu George Osborne, koszty gospodarcze Brexitu byłyby bardzo wysokie. W krótkiej perspektywie oznaczałoby to gwałtowne wstrząsy ekonomiczne, a na dłuższą metę każde brytyjskie gospodarstwo domowe musiałoby się liczyć ze zmniejszeniem dochodów o około 4,3 tys. funtów rocznie. Wniosek jest jasny: Wielka Brytania będzie na zawsze zubożona, jeśli wyjdzie z Unii Europejskiej -powiedział .

Reklama

Gdyby w referendum w sprawie przynależności do UE zwyciężyli eurosceptycy Londyn musiałby rozpocząć długi okres negocjacji z Brukselą w sprawie nowych ram prawnych współpracy gospodarczej, handlowej oraz swobodnego ruchu unijnych i brytyjskich obywateli.

Osborne ostrzegł, że Wielka Brytania nie zawarłaby umów korzystniejszych niż te, które obowiązują ją jako członka UE i podkreślił, że osoby, które prowadzą teraz kampanię na rzecz Brexitu to ekonomiczni ignoranci. Raport ministerstwa, w którym przeanalizowano trzy scenariusze dotyczące przebiegu tych nowych negocjacji przewiduje, że w każdym wariancie brytyjska gospodarka będzie odczuwać negatywne skutki Brexitu do 2030 roku.

W niedzielę przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon powiedziała, że Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją wbrew jej woli z Unii Europejskiej. Głosowanie w sprawie przynależności do UE, które odbędzie się 23 czerwca, może doprowadzić do sytuacji, w której zwycięstwo eurosceptyków doprowadzi do niepodległości Szkocji - ostrzegają eksperci.