2839 żołnierzy, w tym wysokich rangą oficerów, aresztowano w związku z nieudaną próbą puczu w Turcji - poinformował premier tego kraju Binali Yildirim.

Reklama

Turecka policja zatrzymała również około 100 żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik na południowym wschodzie kraju - poinformowały źródła w tureckich władzach bezpieczeństwa. Dostęp do samej bazy został odcięty. - Władze lokalne zakazały ruchu do i z bazy lotniczej Incirlik - głosi informacja zamieszczona na stronie internetowej konsulatu. Odcięto tam również dostawy prądu.

To właśnie z tej bazy korzystają siły powietrzne USA do przeprowadzania uderzeń na bojowników Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Stacjonują tam również przeznaczone do zadań rozpoznawczych niemieckie myśliwce Tornado wraz z samolotem-cysterną.

Reklama

Tureckie władze nakazały też aresztowanie 2745 sędziów i prokuratorów - poinformowała prywatna turecka telewizja NTV. Wcześniej podała ona, że Wysoka Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) usunęła wszystkie te osoby z zajmowanych stanowisk.

Zwolniono także pięciu członków HSYK - poinformowała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia. Licząca 22 osoby HSYK jest organem dyscyplinarnym tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

Część wojska próbowała ostatniej nocy przejąć władzę w Turcji. Doszło do starć na ulicach m.in. Ankary i Stambułu. Przewrót został udaremniony przez siły wierne prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Według tureckich źródeł rządowych, w trakcie próby puczu zginęło co najmniej 265 osób. CZYTAJ WIĘCEJ >>>