Dodał, że alternatywa dla backtopu mogłaby zostać opracowana już po opuszczeniu Wspólnoty przez W. Brytanię.

Po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte w Hadze Barnier napisał na Twitterze: "Pełna zgoda co do tego, że porozumienie dotyczące brexitu nie może zostać ponownie otwarte. Backstop (jest) dzisiaj jedynym operacyjnym rozwiązaniem dla problemu irlandzkiej granicy. UE jest gotowa pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami podczas transformacji".

Kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej zakłada, że w razie braku porozumienia z UE w sprawie brexitu między Brukselą i Londynem Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia też, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Brytyjski parlament w styczniowej uchwale w sprawie brexitu zasugerował konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania wobec wynegocjowanego przez rząd Theresy May mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej. Brytyjczycy chcieliby zapewnień, że taki mechanizm będzie ograniczony czasowo, ale na to nie ma zgody ze strony UE.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy 29 marca.