Szef resortu zdrowia Zlatibor Lonczar powiedział na konferencji prasowej, że pacjent czuje się dobrze i przebywa w izolacji w szpitalu w Suboticy. Mężczyzna podróżował ostatnio do Budapesztu. Wszyscy, którzy mieli z nim kontakt przejdą testy na obecność koronawirusa.

Reklama

Minister Lonczar zaznaczył, że sytuacja epidemiologiczna w Serbii jest pod kontrolą.

Na Węgrzech potwierdzono do tej pory cztery przypadki Covid-19, a 40 osób objętych jest kwarantanną, o czym poinformował w nocy z czwartku na piątek tamtejszy rząd.

Władze Republiki Serbskiej, autonomicznej części Bośni i Hercegowiny zakomunikowały w czwartek o dwóch przypadkach koronawirusa na swoim terenie. W drugiej części BiH Federacji Bośniacko-Muzułmańskiej nie odnotowano jeszcze żadnych zakażenia.

Rumuńskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że w tym państwie wykryto koronawirusa u sześciu osób, spośród których trzy wyzdrowiały; 35 osób objętych jest kwarantanną.

W Chorwacji do wtorku potwierdzono 10 infekcji - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Władze Macedonii Północnej poinformowały 26 lutego o pierwszym i jak dotąd jedynym przypadku koronawirusa. Grecki resort zdrowia potwierdził wczoraj 31 przypadków Covid-19.

W Bułgarii, Albanii i Czarnogórze do piątkowego poranka oficjalnie nie odnotowano żadnego zakażenia.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), do piątku rano odnotowano prawie 98 tys. przypadków infekcji koronawirusem w 87 krajach świata, a ponad 3,3 tys. zakażonych zmarło, w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ogniska choroby znajdują się we Włoszech, Francji i Niemczech.

"Po hospitalizacji jego stan się polepszył"

Premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował w piątek o pierwszym wykrytym na jej terytorium przypadku nosicielstwa koronawirusa. Zarażenie potwierdzono u 52-letniego mężczyzny, który przebywa obecnie w klinice uniwersyteckiej w Bratysławie.

Występując na konferencji prasowej Pellegrini zaznaczył, że pacjent nie wyjeżdżał w ostatnim czasie za granicę, a koronawirusem zaraził się zapewne od swego syna, który przez kilka dni przebywał w Wenecji. U syna nie pojawiły się na razie żadne objawy chorobowe.

Po pogorszeniu się stanu zdrowia chory został przewieziony ze swego miejsca zamieszkania w okolicach Bratysławy do szpitala. Po hospitalizacji jego stan się polepszył - zapewnił Pellegrini.

Zapowiedział, ze wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych otrzymają w najbliższym czasie SMS-y z informacją, jak należy postępować w obliczu pojawienia się choroby w kraju.

Media przypomniały, że Pellegrini jeszcze w lutym oświadczył, iż Słowacja jest przygotowana na pojawienie się nowego koronawirusa. W każdym regionie znajdują się działające bez przerwy call centers, w których można uzyskać niezbędne informacje. Są też zalecenia dla podróżnych, którzy wrócili np. z Włoch.

Reklama