Jak poinformował w czwartek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii biskup Luis Arguello, we wszystkich 70 diecezjach kraju działają już biura, przyjmujące zgłoszenia od ofiar nadużyć seksualnych i świadków tych zdarzeń. Przypomniał, że pierwsze takie struktury zainaugurowano w 2020 r.

Reklama

Pedofilia w hiszpańskim Kościele to już przeszłość?

Wyjaśnił, że wśród kierowanych do tych diecezjalnych komisji spraw wszystkie dotyczącą przestępstw seksualnych, które miały być popełnione w przeszłości.

- W większości diecezji liczba spraw dotyczących nadużyć ze strony ludzi Kościoła wynosi zero; w pozostałych zgłoszenia odnoszą się tylko do dawnych zdarzeń - zapewnił biskup Arguello.

Reklama

Wątpliwe statystyki?

Dotychczas zgromadzenia duchowne potwierdziły w Hiszpanii 126 przypadków nadużyć seksualnych, których dopuścili się ludzie tych zakonów.

Kierownictwo hiszpańskich jezuitów potwierdziło dotychczas 81 ofiar molestowania wykorzystanych przez członków tego zakonu. Śledztwa objęły sprawy z lat 1927-2020.

Dziennik "El Pais" twierdzi, że łączna skala zjawiska nadużyć seksualnych w hiszpańskim kościele może sięgnąć nawet 500 przypadków, gdyż władze kościelne nie zaliczyły na razie do swoich statystyk przestępstw popełnionych przez księży diecezjalnych.