- Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 to ostateczne wyjście, po które powinno się sięgać jedynie w wypadku, gdy wszystkie inne środki, by zwiększyć liczbę zaszczepień zostaną wyczerpane - uważa Kluge.

- Efektywność obowiązkowych szczepień jest uzależniona od kontekstu społecznego. (...) To, co jest akceptowalne w jednym społeczeństwie czy wspólnocie, może nie być akceptowane i tolerowane w innej - powiedział regionalny szef WHO, podkreślając, że w przypadku obowiązkowych szczepień potrzebna jest społeczne zaufanie do władz.

Reklama

Na briefingu europejskiego oddziału WHO zaapelowano także o otoczenie większą ochroną przed zakażeniem dzieci w wieku 5-14 lat. Grupę tą oceniono jako najbardziej dotkniętą zachorowaniami na Covid-19. - U dzieci (..) liczba infekcji SARS-CoV-2 jest dziś dwa, a nawet trzy razy wyższa w porównaniu z całością populacji - zauważył Kluge.

Te kraje wprowadziły obowiązek

Jak przypomina Reuters, coraz więcej państw w Europie, w tym Niemcy, rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. W Austrii po ogłoszeniu w listopadzie obowiązkowych szczepień wybuchły duże protesty. Obowiązek ma tam zacząć obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Poza Europą, szczepienia przeciw Covid-19 są obecnie obowiązkowe w Indonezji, Mikronezji i Turkmenistanie - informuje Reuters.