Nie uznajemy tego sądu, nie uznajemy jurysdykcji tego sądu - cytuje rzecznika rosyjska państwowa agencja TASS.

Dwie sprawy przed MTK

W poniedziałek dziennik "New York Times" poinformował, że Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze zamierza wszcząć pierwsze dwa śledztwa, związane z rosyjskimi zbrodniami popełnionymi podczas inwazji na Ukrainę. Sprawy te dotyczą nielegalnego uprowadzania ukraińskich dzieci oraz ostrzałów infrastruktury cywilnej.

Postępowania przed MTK, stanowiące rezultat wielomiesięcznej pracy specjalnych zespołów śledczych, będą pierwszymi sprawami dotyczącymi rosyjskiej inwazji rozpatrywanymi przez międzynarodowy sąd. Trybunał zamierza wydać wobec kilku osób nakazy aresztowania. Eksperci zauważają, że sąd ten nie uznaje immunitetu w sprawach dotyczących zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa.

Reklama

MTK nie może jednak rozpatrywać spraw zaocznie. Jest więc mało prawdopodobne, by Rosja dokonała ekstradycji swoich urzędników w celu przeprowadzenia procesu - zauważają eksperci.

Pierwszy taki sąd w historii

Międzynarodowy Trybunał Karny to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o popełnienie najcięższych zbrodni, jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne, które wydarzyły się po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą Trybunału jest Haga.

MTK powstał na podstawie przyjętego 17 lipca 1998 roku Statutu Rzymskiego, wynegocjowanego w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ w Rzymie. Za jego przyjęciem głosowało 120 państw, 7 było przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, że zrywa stosunki z MTK wycofując swój podpis z traktatu założycielskiego (Statutu Rzymskiego), na podstawie dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina.