To będzie nowa jakość manifestacji homoseksualistów na warszawskich ulicach. Dotychczasowa parada równości zamieni się w wielkie wydarzenie. Europride to festiwal filmowy, sympozja biznesowe, dyskusje polityczne, zawody sportowe i różnorodne wydarzenia kulturalne, współorganizowane przez kilkadziesiąt organizacji gejowskich i lesbijskich z całej Europy.
>>>Wściekli geje wyszli na ulice
Tegoroczna edycja w Zurychu zgromadziła okolo 50 tys. osób - poinformował Michael Ruegg, jeden z organizatorów imprezy. Ulice miasta zostały udekorowane tęczowymi flagami gejowskiego ruchu. Homoseksualiści mogli liczyć na poparcie władz - nowa, socjalistyczna burmistrz Corine Mauch jest lesbijką. Ale według organizatorów w zamykającej festiwal paradzie szedł "różnorodny tłum", który nie składał się wyłącznie z homoseksualistów.
>>>Homoseksualiści: chcemy małżeństw!
Szwajcaria słynie z doskonale zorganizowanej gejowskiej infrastruktury. I choć np. Barcelona ma bardziej znaną i barwną społeczność homoseksualistów, to festiwal w Zurychu przyciągnął wielu gości z zagranicy. Jak opowiada Ana María, która przyjechała z Hiszpanii, przyjazd do szwajcarskiego miasta dał jej "szansę na spotkanie nowych ludzi i poznanie lesbijskiego życia w innych częściach Europy".
>>>Geje mogą adoptować, chrześcijanie nie
Ale zorganizowany w należącym do raczej konserwatywnych elit regionie festiwal wzbudził kontrowersje. Prawicowa szwajcarska Unia Chrześcijańska (BCS), wzywała do obrony "chrześcijańskiego modelu rodziny". Partia przeprowadziła też kampanię plakatową, a na trasie parady jej aktywiści rozdawali ulotki.
>>>Zabrali dzieci dziadkom i oddali gejom
Festiwal, który po raz pierwszy zorganizowano w 1993 roku w Londynie, odbywa się każdego roku w innym europejskim mieście i gromadzi uczestników z całego kontynentu. Na gospodarza przyszłoroczej edycji święta gejów i lesbijek została wybrana Warszawa.