Statek kosmiczny bez załogi wystartował z kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim w Rosji. Łapiąc stopa na pokładzie rakiety Sojuz-2 Fregat, Łuna 25 wystartowała o 8:10 czasu lokalnego w piątek. Jak podaje Reuters, mieszkańcy okolicznej wioski zostali tymczasowo ewakuowani na czas startu, ponieważ istnieje "szansa jedna na milion", że jeden z elementów rakiety Łuna 25 może tam spaść. Statek ma najpierw wejść na orbitę wokół Ziemi, a następnie przenieść się na orbitę Księżyca i ostatecznie zejdzie na jego powierzchnię. Ostatni rosyjski lądownik księżycowy, Luna 24, wylądował na Księżycu 18 sierpnia 1976 r.

Reklama

"Wyścig o to, kto wyląduje pierwszy"

Luna 25 i indyjska misja Chandrayaan-3, która wystartowała w połowie lipca, wylądują na południowym biegunie Księżyca 23 sierpnia. Według Reutersa jest to wyścig o to, który kraj wyląduje pierwszy. Zaprzeczył temu Roskosmos, który zapewnił, że obie misje nie powinny sprawiać sobie nawzajem problemów, ponieważ ich specyficzne strefy lądowania różnią się.

Łuna 25, zwana także Luna-Glob-Lander, będzie przez rok badać skład polarnej gleby Księżyca oraz plazmę i pył zawarte w bardzo cienkiej atmosferze Księżyca. Czteronożny lądownik zawiera rakiety do lądowania, zbiorniki paliwa, panele słoneczne, komputery i ramię robota wyposażone w czerpak do pobierania próbek księżycowych, a także zestaw instrumentów do badania próbek i egzosfery. Początkowo Roskosmos i Europejska Agencja Kosmiczna planowały współpracować przy Łuna 25, a także Łuna 26, Łuna 27 i łaziku ExoMars. Jednak to partnerstwo zostało zerwane w kwietniu 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę.

Reklama

Druga próba wylądowania na Księżycu

Natomiast indyjski lądownik Chandrayaan-3, który zawiera lądownik, łazik i moduł napędowy, wystartował 14 lipca i wszedł na orbitę księżycową w zeszły weekend. Misja jest drugą próbą wylądowania Indii na południowym biegunie Księżyca po tym, jak Chandrayaan-2 rozbił się na jego powierzchni we wrześniu 2019 r. Jeśli misja się powiedzie, Indie staną się dopiero czwartym krajem, który dokonał tego wyczynu, za Stanami Zjednoczonymi, byłym Związkiem Radzieckim i Chinami. Chandrayaan-3 spędzi na Księżycu kilka tygodni, na przeprowadzając serię eksperymentów naukowych, aby dowiedzieć się więcej o składzie księżyca.

Misja Artemis 3. NASA planuje wysłać na Księżyc kobietę i Afroamerykanina

Z kolei NASA planuje po raz pierwszy wysłać na księżyc kobietę i Afroamerykanina na południowym biegunie Księżyca pod koniec 2025 r. podczas misji Artemis 3. Powodem, dla którego wysłano tak wiele misji w celu zbadania tego regionu Księżyca, są jego potencjalne zasoby. Głębokie, stale zacienione kratery na południowym biegunie naszego satelity mogą zawierać lód, który można wykorzystać do produkcji wody pitnej, tlenu i paliwa – jest to kluczowa kwestia, ponieważ agencje takie jak NASA chcą w przyszłości badać Księżyc przez dłuższy czas.

Nastąpiło ponowne zainteresowanie Księżycem i oczywiście dzieje się tak ze względu na potencjał wody. Wrócimy, aby nauczyć się żyć w głębokim środowisku kosmicznym przez długi czas, abyśmy mogli polecieć na Marsa i bezpiecznie wrócić - powiedział administrator NASA Bill Nelson. Zapytany o start Luny 25, Nelson powiedział "życzymy im wszystkiego najlepszego", zauważając, że NASA współpracuje ze swoim rosyjskim odpowiednikiem od czasów sowieckich od 1975 roku.