Badanie opinii przeprowadził dla CNN ośrodek Pew Research Center. Jak pisze portal Axios, najnowsze sondaże wskazują na rekordowy jak dotąd "sceptycyzm" Amerykanów dotyczący wspierania Ukrainy; na początku rosyjskiej inwazji tylko 7 proc. ankietowanych było przeciwnych takiej pomocy.

Reklama

Powody słabnącego poparcia dla Kijowa

CNN zwraca uwagę, że słabnące poparcie dla Kijowa ma zapewne dwa powody: z jednej strony Amerykanie są rozczarowani brakiem spektakularnych sukcesów ukraińskiej kontrofensywy, z drugiej chodzi o "efekt Trumpa". Tak CNN nazywa wpływ kampanii wyborczej byłego prezydenta na Republikanów, który sprawia, że "jego wątpliwości dotyczące Ukrainy" mają ogromne oddziaływanie na "zbiorową świadomość" całej partii.

Axios i "Washington Post" zwracają uwagę, że kwestia wspierania Kijowa staje się coraz mniej popularna wśród Republikanów, z wyłączeniem tych, którzy należą do tradycyjnej frakcji "jastrzębi", kładącej duży nacisk na politykę zagraniczną i obronność.

Wniosek Białego Domu o pomoc dla Ukrainy

W czwartek Biały Dom zwrócił się do Kongresu o zaaprobowanie przeznaczenia ponad 20 mld dolarów na pomoc wojskową, humanitarną i gospodarczą dla Ukrainy.

Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zasygnalizował już, że wniosek o dodatkowy pakiet finansowy na rzecz Kijowa nie uzyska łatwo aprobaty Republikanów w niższej izbie Kongresu. Axios wyjaśnia, że McCarthy obawia się buntu grupy skrajnie prawicowych kongresmenów popierających byłego prezydenta.

Odezwa Trumpa do Republikanów

Reklama

Sam Trump wezwał Republikanów, by "odmówili zatwierdzenia nawet jednej dodatkowej dostawy (broni)" dla Ukrainy, dopóki "FBI, DOJ (resort sprawiedliwości) i IRS (Służby podatkowe)" nie przekażą dowodów dotyczących dochodzenia w sprawie syna prezydenta Joe Bidena, Huntera Bidena.

ABC News prognozuje, że wniosek Białego Domu o dodatkowe finansowanie dla Kijowa spotka się ze znacznie większym oporem republikańskich kongresmenów niż poprzednie takie żądania, a spór w Izbie Reprezentantów w tej sprawie jest raczej nieunikniony i zacznie się zapewne na dobre w przyszłym miesiącu.

Jak dotąd Kongres uchwalił cztery pakiety pomocowe dla Ukrainy o łącznej wartości ponad 107 mld dolarów.