W katechezie wygłoszonej na placu Świętego Piotra papież mówił o świętym Danielu Combonim, włoskim biskupie żyjącym w XIX wieku i apostole Afryki.Franciszek przypomniał jego słowa o ludach tego kontynentu: "Zawładnęły moim sercem, które żyje tylko dla nich", "umrę z Afryką na ustach".

Reklama

"Koszmar niewolnictwa"

Papież podkreślił, że czasy, w których żył ten święty były naznaczone "koszmarem niewolnictwa". Niestety - dodał - niewolnictwo, podobnie jak kolonializm, nie należy do przeszłości. Jak zauważył, w Afryce rozdartej przez wiele konfliktów zapanował obecnie "kolonializm ekonomiczny, równie zniewalający". To dramat, wobec którego bardziej rozwinięty ekonomicznie świat często zamyka oczy, uszy i usta - mówił Franciszek.

Wskazał, że "chrześcijanie są wezwani do zwalczania wszelkich form niewolnictwa". Papież zwrócił się także do wiernych: Nie zapominajcie o ubogich, bo to oni otworzą wam drzwi Nieba.

Reklama

Pomyślcie o ukrzyżowanych dzisiaj w historii, o mężczyznach, kobietach, dzieciach, starcach, którzy są ukrzyżowani z powodu niesprawiedliwości i marginalizacji. Pomyślmy o nich i módlmy się - apelował Franciszek.

Papież Franciszek zwrócił się do Polaków

Zwracając się do Polaków pozdrowił między innymi grupę osób z niepełnosprawnościami z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie wraz z opiekunami. Święty Daniel Comboni był człowiekiem rozmiłowanym w Bogu i braciach. Dziś apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie - powiedział papież.

Wyraził też zaniepokojenie doniesieniami z Górskiego Karabachu, gdzie - jak zaznaczył - "krytyczna sytuacja humanitarna uległa dalszemu pogorszeniu poprzez kolejne starcia zbrojne".

Mówiąc o tym regionie, który jest przedmiotem konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem, papież podkreślił: Kieruję apel do wszystkich zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej, aby ucichła broń i dołożono wszelkich starań, żeby znaleźć pokojowe rozwiązania dla dobra ludzi, z poszanowaniem godności ludzkiej.

Franciszek poprosił też wiernych o modlitwę za byłego prezydenta Włoch, 98-letniego Giorgio Napolitano, któego stan znacznie się pogorszył w ostatnich godzinach. Niech ten sługa ojczyzny zazna pocieszenia" - dodał. "Trwajmy zjednoczeni w bliskości i modlitwie za drogą udręczoną Ukrainę - wezwał też papież.

Z Watykanu Sylwia Wysocka