Pod komunikatem o rozpoczęciu konsultacji zamieszczono plakat z podobiznami szefowej Rady UE Ursuli von der Leyen i Alexa Sorosa, jednego z synów biznesmena i filantropa George’a Sorosa, i apelem "Nie tańczmy tak, jak oni nam zagwiżdżą”.

Reklama

W pytaniu dotyczącym pomocy dla Ukrainy rząd Węgier pisze, że Komisja Europejska chce wesprzeć Ukrainę sumą 50 mld euro, na którą państwa członkowskie miałyby wyasygnować dodatkowe środki. "Prosi się o Węgry o wpłatę, chociaż nasza ojczyzna od długiego czasu nie dostaje przysługujących jej funduszy unijnych" – taki komentarz rządu do tego pytania zawiera kwestionariusz.

Węgry o "prowojennym stanowisku Brukseli"

Rząd pyta też o to, czy na pole walki w Ukrainie należy wysłać "jeszcze więcej broni kupionej z pieniędzy UE”. W komentarzu zaznaczono, że "Bruksela od początku reprezentuje prowojenne stanowisko”.

Reklama

Pytając o to, czy należy bezwzględnie popierać pełne członkostwo Ukrainy w UE, w kwestionariuszu napisano zaś, że "przyjęcie Ukrainy wywróciłoby do góry nogami obecne unijne systemy wsparcia", a zgodnie z obowiązującymi zasadami "Ukraina dostałaby znaczną część funduszy unijnych”.

Reklama

Rząd Węgier straszy "gettami migrantów"

Część pytań dotyczy migracji. Jak pisze w kwestionariuszu rząd, Bruksela chce zobowiązać Węgry, by wpuszczały do kraju migrantów jeszcze przed rozpatrzeniem wniosków o azyl, przez co "na Węgrzech powstałyby getta migrantów". Na to pytanie można odpowiedzieć, zgadzając się na "migracyjne plany Brukseli” lub sprzeciwiając się utworzeniu na Węgrzech "gett migrantów”.

W odpowiedzi na pytanie o embargo na import ukraińskiego zboża można wybrać pomiędzy "popieraniem za wszelką cenę węgierskich rolników” lub "otwarciem naszego rynku na genetycznie modyfikowane zboże ukraińskie”.

W konsultacjach można wziąć udział, odsyłając otrzymany listownie kwestionariusz. Powinien on znaleźć się w skrzynkach pocztowych obywateli do świąt Bożego Narodzenia. Uwzględnione zostaną odpowiedzi wysłane najpóźniej 10 stycznia.

Konsultacje narodowe są często wykorzystywane przez władze Węgier, by skonsolidować obywateli wokół różnych aspektów polityki rządu. Obecne będą już trzynastymi z kolei. Poprzednie, w 2022 r., dotyczyły unijnych sankcji przeciw Rosji. Wzięło w nich udział 1,4 mln na 8 mln uprawnionych do głosowania (17,5 proc.). Rząd podał, że 97 proc. odesłanych kwestionariuszy było przeciwnych sankcjom.

Komentarz KE

Stwierdzenia w formularzu narodowych konsultacji na Węgrzech o tym, że Bruksela chce stworzyć getta dla migrantów, a finansowanie UE trafiło do Hamasu, są całkowicie nieprawdziwe – oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, cytowany przez portal Telex.

Rzecznik wezwał wszystkich Węgrów do korzystania z zasobów KE w celu uzyskania informacji na temat unijnej polityki. Stwierdził również, że pokazał przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen zdjęcia plakatu z podobiznami jej i Alexa Sorosa, jednego z synów biznesmena i filantropa George’a Sorosa, i apelem „Nie tańczmy tak, jak oni nam zagrają”. Szefowa KE miała w ogóle się tym nie przejąć.

Wiemy, że to nie pierwszy raz i prawdopodobnie nie ostatni, ale mamy zadanie do wykonania, mamy kryzysy, z którymi musimy sobie poradzić – powiedział Mamer. Ufamy inteligencji węgierskiego społeczeństwa – dodał.