Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek wieczorem, że Holandia jako jedyny kraj Unii Europejskiej współuczestniczy w operacji wojskowej przeciwko Huti.

Reklama

Ataki to "operacja chirurgiczna"

- To kwestia zasad - powiedział w piątek dziennikarzom premier Mark Rutte. Dodał, że ataki Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii między innymi na instalacje rakietowe, platformy startowe i systemy radarowe Huti to "operacja chirurgiczna".

Reklama

Wcześniej premier napisał na portalu X, że akcja militarna USA i Wielkiej Brytanii jest ważna dla Niderlandów, albowiem Holandia jest krajem morskim i swobodny przepływ towarów ma dla niej ogromne znaczenie.

Atak na cele wojskowe ruchu Huti w Jemenie

Jak już informowaliśmy, w nocy z czwartku na piątek Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy nieoperacyjnym wsparciu Holandii, Australii, Kanady i Bahrajnu, rozpoczęły atak z powietrza i morza na cele wojskowe Huti w Jemenie, rebelianckiego ruchu, który odpowiada m.in. za napaści wobec statków na Morzu Czerwonym.

Rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych, Nasser Kannani, stwierdził, że "ataki [USA i Brytyjczyków] są wyraźnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Jemenu, a także naruszeniem prawa międzynarodowego". Jak dodał, ataki te przyczynią się jedynie do braku bezpieczeństwa i niestabilności w regionie.