O wniosku o zmianę nazwy via Gaeta w Rzymie poinformowali radni centrolewicowego ugrupowania Italia Viva byłego premiera Włoch Matteo Renziego.

"Rzym nie może milczeć w obliczu barbarzyńskiego zabójstwa Aleksieja Nawalnego, najodważniejszego, heroicznego przeciwnika Putina. Prosimy i apelujemy o to, aby nasz wniosek został zaaprobowany przez wszystkie siły polityczne" - napisali w oświadczeniu radni Valerio Casini i Francesca Leoncini oraz szef rzymskiego oddziału Italia Viva, Marco Cappa.

Reklama

Chcą utrwalić w historii wspomnienie o Nawalnym

Stołeczny dodatek dziennika "La Repubblica" zaznaczył, że pierwsi z propozycją zmiany nazwy ulicy, gdzie znajduje się ambasada Rosji, wystąpili politycy partii Radykałowie.

Jak podkreśliło to ugrupowanie, "jedynym sposobem upamiętnienia przeciwników kryminalisty Putina jest utrwalenie w historii wspomnienia o tych, którzy rzucając wyzwanie reżimowi, poświęcili swoje życie".

Zaplanowano wiec ku czci opozycjonisty

"Dlatego - dodali włoscy Radykałowie - prosimy burmistrza Rzymu Roberto Gualtieriego, by zmienił nazwę via Gaeta, gdzie ma siedzibę ambasada Federacji Rosyjskiej, na ulicę Aleksieja Nawalnego".

W poniedziałek wieczorem na Kapitolu, gdzie znajdują się urzędy władz Rzymu odbędzie się wiec ku czci Nawalnego z udziałem przedstawicieli wszystkich najważniejszych włoskich ugrupowań politycznych; koalicji i opozycji.