Sukces ukraińskiej marynarki wojennej

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała o trafieniu dużego okrętu desantowego Kostiantyn Olszański, bezprawnie przejętego przez Flotę Czarnomorską Rosji w 2014 roku. Jednostka została uszkodzona przez rakietę Neptun - oświadczył rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.

Reklama

Podjęto decyzję o ostrzelaniu tej jednostki naszym Neptunem. Uszkodzenia są obecnie wyjaśniane. Na pewno został trafiony i tak czy inaczej nie jest zdolny do walki - powiedział Płetenczuk w ukraińskiej telewizji we wtorek.

Jak Kostiantyn Olszański trafił w rosyjskie ręce

Zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku w czasach PRL Kostiantyn Olszański przeszedł w ręce Rosjan w marcu 2014 r., w pierwszym okresie okupacji Krymu. Okręt stał wówczas na kotwicy na jeziorze Donuzław na zachodzie półwyspu krymskiego i nie mógł wypłynąć w otwarte morze, gdyż Rosjanie zamknęli wąski przesmyk prowadzący z jeziora na Morze Czarne, zatapiając w nim dwa stare statki.

Rosyjscy wojskowi zaatakowali ukraiński okręt z łodzi, rzucając w jego stronę granatami i strzelając. Na Olszańskim było około 20 marynarzy. Wraz z kapitanem schronili się oni przed napastnikami we wnętrzu jednostki. Po stronie przeciwnika było ok. 200 ludzi.

Według Płetenczuka przez ostatnie dziewięć lat Olszański stał w Zatoce Sewastopolskiej, gdzie powoli rozbierany był na części. W dziesiątym roku wojny (Rosjanie) zrozumieli, że kończą im się duże okręty desantowe i podjęto decyzję o jego odbudowie (…), by wykorzystać okręt przeciwko siłom ukraińskim. Dlatego zapadła decyzja o zaatakowaniu go Neptunem - wyjaśnił rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej.