Sekretarz generalny ONZ powiedział Władimirowi Putinowi, że do zakończenia wojny na Ukrainie potrzebny jest "sprawiedliwy pokój". Wezwał rosyjskiego przywódcę do uzgodnienia porozumienia pokojowego "zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, prawem międzynarodowym i rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ".

Reklama

Apel Antonio Guterresa na szczycie krajów BRICS w Kazaniu pojawił się po tym, jak prezydent Xi Jinping powiedział wczoraj przywódcom, że Chiny mają plan pokojowy dla Ukrainy. Musimy przestrzegać trzech kluczowych zasad: nie rozszerzać pól bitew, nie eskalować działań wojennych i nie wzniecać płomieni, a także dążyć do szybkiej deeskalacji sytuacji - powiedział prezydent Xi Jinping.

Guterres: Potrzebujemy pokoju

Potrzebujemy pokoju obejmującego natychmiastowe zawieszenie broni w Gazie, natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników, skuteczne dostarczenie pomocy humanitarnej, zakończenie okupacji i nieodwracalny postęp w kierunku rozwiązania dwupaństwowego - powiedział także Guterres podczas szczytu BRICS w rosyjskim Kazaniu, odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Jego rozmowa z Putinem została uwieczniona na zdjęciach agencyjnych. "António Guterres świętuje ze zbrodniarzem wojennym Putinem na szczycie w Kazaniu. Oto, czym stała się ONZ w ciągu ostatnich 79 lat" skomentował profil Nexta.

Oburzenie w sieci po spotkaniu Guterresa z Putinem

"Sekretarz generalny ONZ przybył do Rosji i został powitany tradycyjnym chlebem. Można się zastanawiać, czy został on zrobiony z pszenicy, którą Rosja zrabowała Ukrainie. ONZ po raz kolejny nie ma nic przeciwko spotkaniu się z przestępcą poszukiwanym przez prokuratora z Hagi"- komentuje jeden z internautów.

Reklama

Szczyt BRICS w rosyjskim Kazaniu

Czwartek jest ostatnim dniem szczytu forum BRICS w rosyjskim Kazaniu. To pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu po rozszerzeniu bloku, które nastąpiło na początku 2024 r. Państwami członkowskimi BRICS zostały wówczas Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie, dołączając do Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki. Koalicja powstała w 2009 roku i początkowo zrzeszała Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. W następnym roku dołączyła Republika Południowej Afryki, potem inne kraje.

Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną